Szwajcarzy znoszą restrykcje. Szukają cudzoziemców do pracy

Rząd Szwajcarii poinformował w piątek, że postanowił znieść od poniedziałku część wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa restrykcji, dotyczących przyjazdów cudzoziemskich pracowników. Kontrola ruchu granicznego będzie nadal realizowana na dotychczasowych zasadach.

Według rządowego komunikatu, wznowi się teraz rozpatrywanie wniosków o wizę pracowniczą, złożonych wcześniej przez obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) oraz obywateli innych państw. Podjęte zostanie także na nowo sprawdzanie wniosków tych obywateli państw UE i EFTA, którzy jeszcze przed kryzysem pozawierali umowy o pracę.

Jednocześnie obywatelom szwajcarskim oraz obywatelom państw UE i EFTA zapewni się ponownie możliwość sprowadzania do Szwajcarii członków swej najbliższej rodziny.

Zgodę na otwarcie w poniedziałek z powrotem zakładów gastronomicznych rząd uzupełnił zastrzeżeniem, że przy każdym stoliku mają tam siedzieć najwyżej cztery osoby bądź tylko rodzice z dziećmi, a ponadto gościom nie będzie wolno wstawać z miejsc. Między stolikami będą się musiały znajdować elementy dzielące lub co najmniej dwumetrowy odstęp.

Rząd zezwolił ponadto na uruchomienie w najbliższą środę czasowego próbnego funkcjonowania aplikacji ostrzegającej posiadacza telefonu komórkowego, że zbyt długo przebywa w sąsiedztwie nosiciela koronawirusa. Przewiduje się, że dopuszczająca nieograniczone używanie aplikacji ustawa zostanie uchwalona przez parlament w czerwcu. 

Źródło

Skomentuj artykuł: