Tarcza antykryzysowa. Gowin: "Nowe" branże muszą uzbroić się w cierpliwość

16 kolejnych branż zostanie objętych pomocą w ramach tarczy antykryzysowej. Na wypłatę środków będą one jednak musiały poczekać. Jak długo? Zdaniem Jarosława Gowina, trzy - cztery tygodnie.

W czwartek rząd przekazał, że w ramach tarczy antykryzysowej zostanie uruchomione kolejnych 30 mld złotych, a do branż objętych wsparciem dołączy kolejnych 16 kodów PKD. 

Według szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, wsparciem może zostać objętych nawet 420 tys. firm, zatrudniających blisko 1,5 mln osób. Wśród nowych branż dodanych do grona beneficjentów wsparcia, znalazły się m.in. sprzedawcy detaliczni sprzętu komputerowego, telekomunikacyjnego oraz audiowizualnego, sprzedawcy dywanów, artykułów AGD oraz fryzjerzy i kosmetyczki.

Jak podkreślił w piątek minister Jarosław Gowin w TVN24, do wypłat dla przedsiębiorstw, prowadzących działalność w objętych nową tarczą branżach, wymagana jest zmiana w systemie informatycznym ZUS. Te pieniądze dotrą z całą pewnością w maju, raczej nie w kwietniu, tych nowych kilkanaście branż będzie musiało uzbroić się w cierpliwość poczekać 3-4 tygodnie - oświadczył.

Gowin zaznaczył, że branże, już wcześniej objęte tarczami, dostają cały czas pomoc.

Wicepremier zapewnił, że rząd jest przygotowany na ewentualną czwartą falę epidemii w Polsce. Jak stwierdził, „mamy rezerwy budżetowe i jesteśmy na to przygotowani”.

Skomentuj artykuł: