Turcja coraz bardziej atrakcyjna, lira się osłabiła

Turecka lira osłabiła się w piątek aż o 3,3% do rekordowo niskiego poziomu, przedłużając straty dzień po tym, jak duża podwyżka stóp procentowych banku centralnego nie zapewniła rynków, że prezydent Tayyip Erdogan porzuca swoją wieloletnią niekonwencjonalną politykę .

Lira osiągnęła rekordowo niski poziom 25,74 w stosunku do dolara o godzinie 1006 GMT, co oznacza spadek o około 27,3% w tym roku i osiągnęła poziom 25,6480 o godzinie 1039 GMT.

Bank centralny podniósł w czwartek główną stopę procentową aż o 650 punktów bazowych do 15%, znacznie poniżej oczekiwań co do większego początkowego zacieśnienia, które według analityków podkreśliłoby długoterminowe zaangażowanie w walkę z inflacją.

Piękne plaże na Riwierze tureckiej kuszą
 

Słaby kurs tureckiej waluty sprzyja tamtejszej turystyce. Zazwyczaj wśród wyborów turystów panuje podział na regiony: Riwiera Turecka i Turcja Egejska.  Riwiera Turecka to m.in. Antalyę i Alanyę – dwa największe ośrodki rozrywkowe, czy mniejsze miejscowości takie jak Belek czy Olimpos, które słynie z tak zwanych ogni Chimery, jedynego takiego zjawiska na świecie.

Życie tętni przede wszystkim w Alanyi - wakacje tu na pewno będą udane. To tutaj znajdziemy największą liczbę barów, klubów i dyskotek, ale i piaszczyste plaże, dlatego miejsce to spełni oczekiwania tych turystów, którzy nastawieni są na dobrą zabawę i wypoczynek. Antalya to popularna baza wypadowa do spokojniejszych kurortów, jak na przykład uwielbianego przez płetwonurków Kas.

Turcja Egejska uważana jest za bardziej przyjemny i mniej imprezowy region kraju. Ze względu na swoje położenie latem nie jest tutaj tak duszno jak na Riwierze, co czyni klimat, a tym samym pobyt bardziej znośnymi. Dodatkowo bliska odległość od greckich wysp i możliwość jednodniowej wycieczki na jedną z nich sprawia, że oferta wyjazdu jest jeszcze bardziej atrakcyjna. Oprócz najpopularniejszych miast, czyli Bodrum i Izmiru, warto udać się do Ölüdeniz, nazywanego także Niebieską Laguną czy Marmaris, miejscowości pełnej przepięknych plaż i znakomitych restauracji.

Jak odpocząć od zgiełku  

Wschodnią część kraju poleca się osobom, które chcą odpocząć od zgiełku i skupić się na azjatyckim charakterze regionu Turcji. Jest tam ogromna ilość wyjątkowych zabytków, których nie zobaczymy na zachodnim wybrzeżu kraju. Antyczne zabytki, takie jak np. Błękitny Meczet, ruiny Świątyni Bogini Romy - są niepowtarzalne i warte zobaczenia podczas zwiedzania półwyspu arabskiego.

Wybierając się do Republiki Turcji można wziąć pod uwagę również stolicę Turcji jako miejsce warte odwiedzenia. Ankara jest drugim największym miastem Turcji - zaraz po Stambule. Największe atrakcje regionu zostały już wspomniane powyżej.

Ciekawostki o Turcji
• Turcja jest państwem, które leży na dwóch kontynentach, tak samo jak jedyna taka metropolia na świecie – Stambuł (region Morza Marmara i region Morza Czarnego).
• Stambuł (największe miasto Turcji) to najludniejsze miasto Europy. • W mieście Anatolia nagrywane były sceny do filmu „Gwiezdne wojny”.
• To właśnie w Turcji urodził się Święty Mikołaj – według podań były to okolice Antalyi.
• Na obrzeżach Stambułu znajduje się Adampol, czyli „polska wieś”, w której zgodnie z tradycją wójtem zawsze wybierany zostaje Polak.
• Lot balonem nad Kapadocją uznawany jest przez wielu za jedno z najbardziej niezwykłych przeżyć. Równie fascynujące jest oglądanie takich lotów z doliny Red Valley.
• Zwiedzanie Turcji warto rozpocząć od zachodniego wybrzeża - zostawiając wschodnią część kraju na osobną wyprawę.

Źródło

Skomentuj artykuł: