50-latkowie zakładają własne biznesy. Z jakiego powodu?

71 proc. osób powyżej 50. roku życia zakłada biznes z potrzeby niezależności - wynika z opublikowanego w czwartek badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Chęcią wykorzystania doświadczenia zawodowego kieruje się 69 proc. badanych, a utrzymaniem aktywności po etacie - 63 proc. - dodano.

"Motywy zakładania biznesu przez osoby po 50. roku życia wiążą się z ich indywidualnymi predyspozycjami oraz z tym, w jakiej sytuacji rodzinno-społecznej, zawodowej i finansowej funkcjonują

wynika z badania przedstawionego w najnowszym wydaniu Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE)

Wyniki badania pokazują, że głównymi motywami zakładania własnej działalności biznesowej przez osoby po 50. roku życia były: potrzeba niezależności (71 proc. wskazań) oraz chęć wykorzystania doświadczenia zawodowego i wiedzy (69 proc.), a także chęć utrzymania aktywności po utracie pracy na etacie (63 proc.).

Dodano, że osoby 50+ jako jeden z powodów zakładania własnej firmy wymieniły możliwość współpracy z innym przedsiębiorstwem na zasadach B2B (39 proc. wskazań).

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że osoby w wieku przedemerytalnym częściej niż będące na emeryturze (40 proc. wobec 32 proc.) zakładały działalność, aby móc współpracować z firmą na zasadach B2B. Zaznaczono, że nie zawsze oznaczało to swobodny wybór partnera biznesowego. "Mógł to być wynik +wypychania+ dotychczasowych pracowników z rynku pracy i zachęcania ich do założenia własnej firmy, podyktowany możliwością niższego opodatkowania i cięcia kosztów przez przedsiębiorstwa" - zauważono.

Autorzy raportu zaznaczyli, że dla 40 proc. mężczyzn i 37 proc. kobiet możliwość współpracy z innym przedsiębiorstwem ma znaczenie przy zakładaniu własnej działalności.

Dodano, że możliwość współpracy z innymi firmami jest często wskazywana jako powód rozpoczęcia działalności przez przedsiębiorców 50+ zajmujących się transportem i gospodarką magazynową - 69 proc. wskazań.

"Niewiele mniej przedsiębiorców prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną (np. tłumaczy, księgowych, prawników) oraz związaną z obsługą rynku nieruchomości (pośrednicy sprzedaży nieruchomości) otwiera własny biznes właśnie ze względu na możliwość współpracy na zasadach B2B" - wskazali autorzy raportu.

Podkreślono, że posiadanie wcześniejszych kontaktów biznesowych w tych sferach gospodarki ułatwia zarówno rozpoczęcie własnej działalności, jak i późniejsze pozyskiwanie zleceń. Znaczenie możliwości współpracy z innym przedsiębiorstwem na zasadach B2B jako motyw zakładania własnej firmy najrzadziej wymieniane było wśród osób 50+ uruchamiających własny biznes w sekcjach „Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją” (27 proc.) oraz „Rolnictwo” (24 proc.).

"Dla firm zakładanych przez osoby 50+ współpraca z innym przedsiębiorstwem na zasadzie B2B bywa sytuacją wymuszoną, związaną z wypychaniem ich z rynku pracy, ale może też być nowoczesną formą współdziałania podmiotów, jaką jest outsourcing, przynoszący obustronne korzyści" - podsumowali autorzy opracowania.

Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badanie w lipcu 2023 r. na próbie 1000 przedsiębiorców 50+.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: