Hołownia gotowy "umierać za składkę"

- Będziemy umierać za składkę zdrowotną. Będziemy umierać za to, żeby polscy przedsiębiorcy wreszcie mogli żyć, żeby mogli odetchnąć pełną piersią - powiedział dzisiaj na spotkaniu w Tychach Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, lider partii Polska 2050.

Pytany o kwestię składki zdrowotnej dla firm, Hołownia stwierdził, że także z tego powodu jego ugrupowanie weszło do koalicji rządzącej. - Czy stanie się to za pięć miesięcy, czy za miesiąc, czy w perspektywie następnego roku. To już kwestia uzgodnień w koalicji. Ale my tego nie odpuścimy. Będziemy stale o tym przypominać, bo zobowiązaliśmy się do tego we wspólnej umowie koalicyjnej - mówił marszałek Sejmu.

Podobną deklarację Szymon Hołownia przedstawił tydzień temu w mediach społecznościowych.

22 lutego, podczas posiedzenia podkomisji stałej ds. przedsiębiorczości, wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny, wykluczył powrót do "starego" systemu naliczania składki zdrowotnej, gdyż miałoby to wiązać się z ograniczeniem wpływów do NFZ o 9,5 mld w roku 2024 i o 10 mld w 2025 r. Przedstawił dwie koncepcje zmian w składce zdrowotnej, na którymi MZ pracuje z MF.

Pierwsza dotyczy uproszczenia składki zdrowotnej "poprzez prowadzenie zryczałtowanej składki miesięcznej i zmiana rozliczenia rocznego, aby podstawa wymiar składki była tożsama z wybranymi parametrami podatkowymi wskazywani przez przedsiębiorców w zeznaniu podatkowym". To ryczałtowe opłacanie co miesiąc i ewentualne wyrównanie po roku. Jako drugi wariant - przedstawił model mieszany, w którym przedsiębiorca decydowałby, czy opłaca składkę w formie zryczałtowanej od podstawy wymiaru zależnym od przychodu, czy składkę od czystego dochodu podatkowego.

Przedstawione propozycje spotkały się z krytyką ze strony przedsiębiorców, wyrażoną m.in. w apelu Rzecznik MŚP.

Czytaj również: Rzecznik MŚP do rządu: słowo zobowiązuje!

- Jesteśmy zaniepokojeni tym, że kwestia składki zdrowotnej i tego, czy powinna ona powrócić do kształtu sprzed Polskiego Ładu, budzi tak wielkie dyskusje polityczne. Dla przedsiębiorców jest oczywiste, że składka w tym kształcie jest nieakceptowalnym, dodatkowym podatkiem, który najmocniej uderza w sektor MŚP – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Skomentuj artykuł: