Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaapelował do rządu o przygotowanie mapy drogowej dotyczącej powrotu do dawnego systemu rozliczania składki zdrowotnej. - Słowo zobowiązuje! Przedsiębiorcy mają pełne prawo oczekiwać, że ryczałtowa składka zdrowotna w części odliczana od podatku powróci - napisał Adam Abramowicz.
O planach zmian w składce zdrowotnej pisaliśmy na naszym portalu w ostatnich tygodniach kilkukrotnie. Głównie za sprawą tego, że powrót do formuły składki sprzed Polskiego Ładu był jednym ze "100 konkretów" Koalicji Obywatelskiej, które partia zobowiązywała się zrealizować w 100 dni od przejęcia władzy w Polsce.
O zmiany rozliczania składek dopytywali się przez długi czas przedsiębiorcy, wskazując, że to jeden z priorytetów dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W odpowiedzi na nasze pytania, na początku lutego Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że "rozważane są różne rozwiązania dotyczące systemu rozliczania składki zdrowotnej" i "we współpracy z Ministerstwem Finansów trwają analizy, które pozwolą rozwiązać ten problem kompleksowo".
22 lutego, podczas posiedzenia podkomisji stałej ds. przedsiębiorczości, wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny, wykluczył powrót do "starego" systemu naliczania składki zdrowotnej, gdyż miałoby to wiązać się z ograniczeniem wpływów do NFZ o 9,5 mld w roku 2024 i o 10 mld w 2025 r.
Przedstawił dwie koncepcje zmian w składce zdrowotnej, na którymi MZ pracuje z MF.
Pierwsza dotyczy uproszczenia składki zdrowotnej "poprzez prowadzenie zryczałtowanej składki miesięcznej i zmiana rozliczenia rocznego, aby podstawa wymiar składki była tożsama z wybranymi parametrami podatkowymi wskazywani przez przedsiębiorców w zeznaniu podatkowym". To ryczałtowe opłacanie co miesiąc i ewentualne wyrównanie po roku.
Jako drugi wariant - przedstawił model mieszany, w którym przedsiębiorca decydowałby, czy opłaca składkę w formie zryczałtowanej od podstawy wymiaru zależnym od przychodu, czy składkę od czystego dochodu podatkowego.
Czytaj również: Rząd przedstawił plan zmian w składce zdrowotnej
Do planów rząd odniósł się Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz. Podkreślił, że krytykował Polski Ład i domagał się jak najszybszego powrotu do sprawdzonego od lat systemu rozliczania składki zdrowotnej. Stwierdził, że wokół powrotu do starego systemu pojawiły się "znaki zapytania", a w wystąpieniu Koniecznego na podkomisji nie było mowy o możliwości odpisu składki od podatku.
"Propozycje sygnalizowane przez rząd są postępem w stosunku do Polskiego Ładu. Jednak w kampanii wyborczej padały dalej idące zapewnienia. Mówiono wtedy o obniżeniu składki zdrowotnej. Dziś mówi się już tylko o jej uproszczeniu. Słowo zobowiązuje! Przedsiębiorcy mają pełne prawo oczekiwać, że ryczałtowa składka zdrowotna w części odliczana od podatku powróci. Oczekujemy mapy drogowej z konkretnymi terminami dojścia do celu. Jako Rzecznik MŚP i ambasador praw przedsiębiorców będę o tym przypominał, deklarując jednocześnie moją, Rady Przedsiębiorców oraz Rady Naukowej pomoc przy pracach nad projektem ustawy"