Obecnie to nie ceny energii, a koszty pracownicze najbardziej dokuczliwe dla firm

Ceny energii oraz koszty pracownicze to główne bariery utrudniające prowadzenie biznesu – wynika z badań przeprowadzonych w PIE w ramach Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK). Wprawdzie od początku 2022 r. do połowy 2023 r. ceny energii bardziej doskwierały przedsiębiorcom niż koszty pracownicze, to jednak w bieżącym roku uciążliwość ta wyraźnie zmniejszyła się. Średnia ocena uciążliwości (w skali 5-stopniowej) nie przekraczała poziomu 4, a w ostatnim wrześniowym odczycie wyniosła 3,5. W opinii przedsiębiorców od połowy 2023 r. do chwili obecnej koszty pracownicze silniej niż ceny energii utrudniają prowadzenie działalności – napisała Urszula Kłosiewicz-Górecka w Tygodniku Gospodarczym PIE, nr 38/2024 r.

Zdaniem ekspertki wśród średnich i dużych przedsiębiorstw uciążliwość cen energii, jako bariery prowadzenia biznesu, najbardziej widoczna jest wśród firm usługowych (60 proc. wskazań na silną i bardzo silną uciążliwość) oraz produkcyjnych (53 proc.). Ceny energii są silnie uciążliwe dla połowy badanych przedsiębiorstw z branży TSL. Natomiast w handlu i budownictwie mniej niż połowa (47 proc.) firm wskazuje na silne utrudnianie działalności gospodarczej przez ceny energii.

- Dla porównania, wśród średnich i dużych przedsiębiorstw uciążliwość kosztów pracowniczych, jako bariery prowadzenia biznesu, jest silniej postrzegana niż uciążliwość cen energii przez przedsiębiorstwa prawie wszystkich branż – pisze dalej Kłosiewicz-Górecka. - Wyjątkiem są firmy usługowe, których mniej (47 proc.) wskazywało na silną i bardzo silną uciążliwość kosztów zatrudnienia niż na uciążliwość cen energii (60 proc.). Koszty pracownicze są najbardziej uciążliwą barierą prowadzenia biznesu w opinii firm budowlanych i TSL (po 70 proc. wskazań na silną i bardzo silną uciążliwość). Koszty pracownicze są silnie uciążliwe również dla przedsiębiorstw handlowych (63 proc. wskazań) i produkcyjnych (60 proc.).

W opinii ekspertki od 2022 r. udział zużycia energii w strukturze kosztów ogółem w przedsiębiorstwach niefinansowych przekroczył 3 proc., podczas gdy w latach 2016-2021 koszty zużycia energii nie przekraczały 2,5 proc. – wynika z badań GUS. 
W I połowie 2024 r. udział kosztów zużycia energii w kosztach ogółem w przedsiębiorstwach niefinansowych był na poziomie 3,2 proc., tj. o 0,5 pkt. proc. mniej niż w analogicznym okresie 2023 r. Spadek udziału kosztów zużycia energii w kosztach ogółem przedsiębiorstw jest konsekwencją m.in. wzrostu w strukturze rodzajowej kosztów udziału wynagrodzeń (o 2,0 pkt. proc.), usług obcych (o 1,7 pkt. proc.), ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń oraz pozostałych kosztów rodzajowych (po 0,6 pkt. proc.) oraz zmniejszenia się udziału zużycia materiałów (o 5,2 pkt. proc.) – stwierdza na zakończenie Urszula Kłosiewicz-Górecka.
 

Skomentuj artykuł: