59% ukraińskich startupów relokujących się z Ukrainy wybiera Polskę

Tegoroczny raport Polish-Ukrainian Startup Bridge (PUSB) skupia się na roli startupów i instytucji otoczenia biznesu w przyszłej odbudowie Ukrainy. Wynika z niego m.in. że 59% ukraińskich startupów relokujących się z Ukrainy wybiera Polskę. To już trzecia edycja raportu PUSB dotycząca ukraińskiego ekosystemu, jednak w 2023 r. po raz pierwszy, oprócz założycieli startupów, badanie przeprowadzono także wśród przedstawicieli ukraińskich instytucji i organizacji otoczenia biznesu, które pełnią istotną rolę we wspieraniu startupów i młodych spółek technologicznych. 

- Wyniki raportu pokazują optymistyczne nastawienie członków ekosystemu startupowego. Przedstawiciele startupów mają własne autorskie technologie, wiedzą, jak wykonać swoją pracę, mają wiarę w przyszłość. Przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu mają ugruntowaną wiedzę i chcą dalej budować know-how. Z obu stron przebija się jednak podstawowa potrzeba — finansowanie. Najgłówniejszym zatem pytaniem z raportu jest: jak zapewnić finansowanie wewnętrzne i jak ściągnąć do kraju kapitał inwestycyjny? Wierzymy, że raport wesprze dyskusję na ten temat - mówi Łukasz Wawak, menedżer PUSB.

Autorzy raportu przepytali 107 ukraińskich spółek technologicznych reprezentujących niszową, choć bardzo innowacyjną branżę startupową. Ponadto w części poświęconej instytucjom otoczenia biznesu na pytania odpowiedziało 54 reprezentantów organizacji z całej Ukrainy. W pierwszej części badania opublikowano dane dotyczące kondycji i nastawienia startupów. Wśród przedstawicieli startupów aż 81% uważa, że ich produkty i rozwiązania pomogą odbudować Ukrainę w różnorodnych aspektach.

Na pytanie, czy startupy rozważają możliwość prac badawczo-rozwojowych nad nowymi innowacjami, które wesprą odbudowę kraju, aż 78% przyznało, że rozważają takie działania, a tylko 22% badanych nie bierze takich prac pod uwagę. Odpowiedzi te wskazują, że startupy są gotowe do długoterminowego udziału w procesie odbudowy i rozwoju innowacyjnych rozwiązań.

Źródło

Skomentuj artykuł: