Polska w czołówce rynków nieruchomości komercyjnych. Czas na Smart biurowce!

Jak dowiedział się serwis filarybiznesu.pl Polska w ciągu ostatnich lat wysunęła się na pozycję jednego z najbardziej rozwojowych rynków nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Według najnowszych szacunków, wartość transakcji w sektorze sięgnęła kwoty 7,2 miliarda euro, a podaż powierzchni biurowych w 7 największych aglomeracjach wyniosła 10,4 mln m2. Rozwój sektora nieruchomości komercyjnych w Polsce wływa także na inwestycje w nowoczesne powierzchnie biurowe wyposażone w inteligentne rozwiązania. Zdaniem ekspertów jest to ewidenta odpowiedź na oczekiwania kolejnych coraz młodszych pokoleń pracowników, którzy oczekują dużej interakcji z miejscem, w którym pracują.

Mimo iż Warszawa przoduje w zestawieniach nowych inwestycji to w miastach regionalnych takich jak, Wrocław czy Trójmiasto rynek także rośnie. Podstawą popytu nowych centrów biurowych są firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych czy konsolidującego się rynku IT. Jak podają raporty branżowe na terenie naszego kraju funkcjonuje 1,230 centrów usług, zatrudniających ponad 280,000 pracowników. Jednym z szybciej rozwijających się rynków nieruchomości komercyjnych poza Warszawą jest Wrocław. Aktualnie budowanych jest tam ponad 200,000 metrów kwadratowych powierzchni biurowych, które zostaną oddane do użytku na przełomie 2019 i 2020 roku. Co ważne oddawane biurowce posiadają szereg inteligentnych rozwiązań wychodzących naprzeciw oczekiwaniom najemców.

Szybki rozwój rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce dyktowany jest wieloma względami takimi jak stopa zwrotu dla inwestorów czy popyt na nowoczesne biura. Słowo nowoczesne staje się tutaj kluczem, ponieważ pokolenie milenialsów oraz ich następcy nie wyobrażają sobie miejsca pracy, które nie wspiera ich naturalnego środowiska funkcjonowania – smartfona.

Jednym z przykładów integracji budynku z użytkownikiem jest wdrożenie zrealizowane przez Cavatina Holding oraz start-up Zonifero wywodzący się z technologicznej grupy TenderHut. Eksperci z polskiego Prop-Techu wyposażą topowe inwestycje dewelopera w rozwiązanie Integral by Cavatina, aplikację pozwalającą nie tylko zarządzać budynkiem, ale także wspierać w codziennej pracy przebywające w nim osoby. Aplikacja docelowo ma obsługiwać 150 tys. m2 powierzchni biurowych, a korzystać z niej ma 20 tys. użytkowników w 5 największych miastach polski. Jednym z flagowych wdrożeń jest wrocławski budynek Carbon Tower, do którego także wprowadzili się programiści z Grupy Kapitałowej TenderHut.

informują twórcy aplikacji.

Jak się dowiedzieliśmy w Carbon Tower swoje miejsce znajdzie kilkudziesięciu programistów z Grupy Kapitałowej TenderHut, tej samej, z której pochodzi startup Zonifero. Eksperci z SoftwareHut oraz ExtraHut będą mieli okazję sami korzystać z rozwiązania zrodzonego w ich firmie. Kilkadziesiąt miejsc pracy w komfortowych warunkach to element umacniania pozycji spółki na terenie Dolnego Śląska. Mimo dużej konkurencji zachodnich koncernów polska spółka inwestuje w rozwój i rozbudowuje swoje wrocławskie struktury. – Wrocławski oddział firmy to kluczowa inwestycja całej grupy, dlatego zadbaliśmy o to, aby powiększający się zespół ekspertów miał do dyspozycji najnowocześniejsze biuro.

Carbon Tower jest też świetnie zlokalizowane, znajduje się w ścisłym biznesowym centrum Wrocławia. Przyznam szczerze, że nie mogliśmy doczekać się przenosin.

tłumaczy Robert Strzelecki, prezes zarządu Grupy Kapitałowej TenderHut.

Nowe powierzchnie biurowe zostały przekazane firmie z początkiem listopada i już dziś programiści mogą korzystać z najnowocześniejszych biur w tej części Europy.  

Carbon Tower to nowoczesny budynek biurowy, który dostarczy ponad 19 000 m2 powierzchni biurowej klasy A. Szklana wieża charakteryzuje się innowacyjnymi rozwiązaniami architektonicznymi i jest naszpikowana zaawansowaną technologią. W budynku poprzez aplikację Integral możliwe jest centralne sterowanie z poziomu telefonu komórkowego umożliwiające kontrolę temperatury, oświetlenia, włączanie i wyłączanie urządzeń. W tym budynku światło wyłączy się samo, temperatura powróci do standardowej, a urządzenia się wyłączą, kiedy przestrzeń przestanie być używana. Z tego względu Carbon Tower był nominowany do Najlepszego Ekologicznego Projektu 2018 w konkursie PLGBC Green Building Awards 2018 oraz do Best National Office Development w CIJ Awards Poland 2019. Przeszklona fasada zapewni pracownikom maksymalny dostęp do światła dziennego oraz niezwykły, panoramiczny widok na miasto. Do innych udogodnień należy zaliczyć m.in. szafki i prysznice dla osób dojeżdżających do pracy na rowerach oraz 376 miejsc parkingowych zlokalizowanych na czterokondygnacyjnym parkingu.

Skomentuj artykuł: