Ukraińska gospodarka po pół roku zbrodniczej agresji Rosji

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) szacuje, że ukraińska gospodarka spadnie o 33 proc. w 2022 r. z powodu niszczących skutków wojny Rosji z Ukrainą. Biorąc pod uwagę znaczne straty w produkcji i potencjale ludzkim, a także zagrożenia dla bezpieczeństwa, tempo odbudowy gospodarki kraju wyniesie ok. 5-6 proc. rocznie w latach 2023–2024 - wynika z opublikowanego pod koniec lipca przeglądu inflacyjnego NBU - informuje Newsletter Ukraiński #2 Warsaw Enterprise Institute.

Nominalny PKB może spaść do 4,54 bln hrywien (UAH) (122 mld USD) w 2022 r. wobec 5,46 bln UAH w 2021 r. Stopa inflacji osiągnie 31 proc. w 2022 r. w porównaniu do 10 proc. w ub.r. NBU przewiduje również spadek inflacji do 20,7 proc. w 2023 r. i 9,4 proc. w 2024 r. Z powodu wysokiej stopy inflacji nominalny PKB osiągnie 5,99 bln UAH w 2023 r. i 7,1 bln UAH w 2024 r.

Eksperci twierdzą, że spadek produkcji przemysłowej wyniesie w br. około 50 proc., z uwagi na to, że największe giganty przemysłowe znajdują się na wschodzie Ukrainy, gdzie toczą się najbardziej zacięte walki. Również z powodu działań wojennych produkcja produktów rolnych ma się zmniejszyć o 45 proc. W tym roku Ukraina może zebrać około 50 mln t zboża w porównaniu do 86 mln t zboża w 2021 r. Oprócz tego, upadek gospodarki zwiększył stopę bezrobocia. Według ONZ, z powodu wojny pracę straciła jedna trzecia Ukraińców.

 

- Prognoza Narodowego Banku Ukrainy dotycząca spadku PKB Ukrainy jest chyba jedną z najbardziej optymistycznych prognoz wśród agencji rządowych, międzynarodowych organizacji finansowych i badawczych

- powiedział Witalij Wawryszczuk, szef działu badań makroekonomicznych firmy inwestycyjnej ICU na Ukrainie.

- NBU przewiduje spadek PKB o 33 proc. w 2022 r., a przecież istnieją prognozy renomowanych organizacji, które spodziewają się spadku PKB o ponad 40 proc. w br. Oczywiście tak duży ubytek PKB jest niezwykle bolesny dla kraju. Jednak pomimo tego, na terytorium, które obecnie kontroluje rząd Ukrainy, gospodarka nadal funkcjonuje prawidłowo. Stopa bezrobocia stopniowo maleje, a wpływy podatkowe do budżetu rosną. Ożywienie gospodarcze w 2023 r. będzie powolne, ponieważ zniszczono wiele mocy produkcyjnych, utracono wiele kapitału ludzkiego poprzez emigrację ludności, a sytuacja bezpieczeństwa pozostaje niestabilna

- dodaje.

Od marca do czerwca rząd przeznaczył 293 mld hrywien z funduszu rezerwowego na pokrycie potrzeb sektora bezpieczeństwa i obrony. Ukraiński parlament (Verkhovna Rada) zwiększył budżet obronny o 269 mld hrywien na ten rok. Wcześniej w 2021 r. zatwierdzone finansowanie sektora bezpieczeństwa i obrony wynosiło 131 mld UAH, czyli 5,95 proc. docelowego PKB Ukrainy na 2022 r. Dla porównania, budżet obronny na 2021 r. wynosił 118 mld UAH, czyli 5,92 proc. PKB Ukrainy.

Ministerstwo obrony otrzymało 69 proc. z przeznaczonych 293 mld UAH, a ministerstwo spraw wewnętrznych, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, wywiad obronny i Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji - resztę.

Według ukraińskiego resortu obrony, w lipcu wypłaty gotówkowe dla ukraińskich wojskowych wzrosły o 15 proc. i wyniosły około 70 mld UAH w porównaniu z 63 mld UAH w czerwcu i 65 mld UAH w maju.

W opinii doradcy prezydenta Ukrainy Ołeha Ustenko, z powodu wojny roczny deficyt budżetu państwa osiągnie 50 mld dol. i do końca 2022 r. będzie wynosił około 30–35 proc. PKB Ukrainy.

- Wydatki na obronę mogą przekroczyć 50 proc. dochodów podatkowych i niepodatkowych budżetu Ukrainy w 2022 r.

- stwierdził Wawryszczuk.

Wiele innych obszarów nieuchronnie pozostanie niedofinansowanych, ponieważ obrona jest obecnie priorytetem kraju. Oczywiście planowanie budżetu odbywa się dziś w warunkach dużej niepewności, a wszelkie plany mogą być przybliżone i będą wielokrotnie korygowane. Oczywiste jest jednak, że brak środków z budżetu państwa przekroczy równowartość 35 mld dol. i będzie on w dużej mierze finansowany z międzynarodowej pomocy finansowej w postaci dotacji i pożyczek

- dodał.
Źródło

Skomentuj artykuł: