USA: chcą zakazać pracodawcom zmuszania pracowników do mikroczipowania

Demokraci z Alabamy chcą zabronić pracodawcom, zarówno publicznym, jak i prywatnym, zmuszania pracowników do mikroczipowania. Proponowana ustawa uniemożliwi agencjom państwowym, firmom prywatnym, ubezpieczycielom i innym instytucjom żądanie od pracowników mikroczipów.

Złożona w ramach nadchodzącej sesji legislatury stanowej ustawa uczyniłaby żądanie wszczepienia mikroczipa jako warunku zatrudnienia lub świadczenia usług przez agencje państwowe, firmy prywatne, ubezpieczycieli i obligacje za kaucją, przestępstwem w stanie Alabamy.

Ustawa określa mikroczip jako „urządzenie podskórne, które jest w stanie przesyłać dane osobowe do innego urządzenia za pomocą technologii radiowej, będąc pasywnym lub aktywnie zdolnym do takiego przesyłania”.

Ustawa jednocześnie zaznacza, że termin "mikroczip" nie obejmuje żadnego urządzenia stosowanego w celu diagnozowania, monitorowania, leczenia lub zapobiegania stanom zdrowotnym, które jedynie przesyła informacje niezbędne do realizacji tych zadań.

Projekt ustawy jest sponsorowany przez reprezentanta stanu Alabama, Prince Chestnuta i współsponsorowany przez lidera większości w Izbie Reprezentantów Anthony'ego Danielsa oraz kongresmena stanowego Kelvina Lawrence'a a także wszystkich Demokratów.

„Musimy być ostrożni jako społeczeństwo i poświęcić swój czas na rozważenie etycznych i konstytucyjnych implikacji technologii” - powiedział Chestnut „Alabama Daily News”. „Wolność jednostki i swoboda przemieszczania się powinny zawsze pozostać święte. Twoje prawo do pracy nie powinno skutkować tym, że twój pracodawca będzie w stanie śledzić twoje kroki i umieścić cię w stałym stanie nadzoru 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu”.

Chestnut oświadczył, że nie wie o żadnej firmie z Alabamy, która próbowałaby wymagać mikroczipów, ale wpadł na pomysł po przeczytaniu o firmie w Wisconsin, która oferowała takie urządzenia dla pracowników.

Jeśli ustawa zostanie przyjęta, Alabama dołączy do kilku innych stanów, w tym Nevady i Missouri, które zakazały pracodawcom nakazywania mikroczipów pracowników. Inne stany, takie jak Kalifornia, zakazały jakiejkolwiek osobie wymagania od innej osoby mikroczipowania.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: