Ustawę „cukrową” do Trybunału

Pomimo uwag i wątpliwości wielokrotnie zgłaszanych przez Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, prawników i legislatorów, 14 sierpnia 2020 r. Sejm uchwalił tzw. Ustawę „cukrową”.

ZP PPS wskazuje na kuriozalny sposób procedowania obu ustaw. Ustawa cukrowa miała wejść w życie 1 lipca br., jednak Senat ją odrzucił. Miała wrócić pod obrady Sejmu w połowie kwietnia br., jednak z powodu prac legislacyjnych związanych z pandemią koronawirusa posłowie się nią wtedy nie zajęli. 

Oznacza to, że znowelizowano przepisy, które nie istnieją, co wielokrotnie było podkreślane przez prawników, a nawet Biuro Legislacyjne Sejmu. Uchwalona ustawa nie spełnia kryteriów prawidłowej legislacji obowiązujących w demokratycznym państwie prawnym, w tym w szczególności zakazu retroaktywności przepisów prawa. Merytoryczną opinię w tej sprawie powinien wydać Trybunał Konstytucyjny. 

Firmy zrzeszone  w Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy zwracają również uwagę, że uwarunkowania społeczno – ekonomiczne w czasie epidemii COVID-19 całkowicie zmieniły oblicze polskiej gospodarki. W obecnej sytuacji, każde dodatkowe obciążenie fiskalne może doprowadzić do załamania rynku. 

Ich zdaniem zmiany w regulacjach prawnych dotyczących alkoholu powinny mieć charakter kompleksowy, długoterminowy i obejmować wszystkie kategorie alkoholu, zgodnie z zasadą zachowania konkurencyjności i równego traktowania podmiotów działających na tym samym rynku. 

Tylko takie rozwiązania zapewnią stabilność i ciągłość wpływów budżetowych z tytułu akcyzy i pozwolą przedsiębiorcom planować działalność w sposób racjonalny. 
Mając powyższe na uwadze firmy zrzeszone w ZP PPS apelują do Prezydenta RP o skierowanie wspomnianej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, który rozstrzygnie o ich zgodności z Konstytucją RP. 
 

Skomentuj artykuł: