Vodafone wybrał Samsunga dla sieci 5G

Vodafone UK wybrał Samsunga jako dostawcę swojej infrastruktury 5G, ponieważ chce rozszerzyć zasięg. Jeden z analityków określił ten ruch jako „przełomowy” dla Samsunga na rynku, który ma być zdominowany przez Ericssona i Nokię.

Decyzja operatora nastąpiła po tym, jak Wielka Brytania dołączyła do innych krajów, zakazując produktów Huawei. Vodafone twierdzi, że dąży do poszerzenia swojej oferty dostawców. 
Przypomnijmy, że Vodafone to międzynarodowy operator telefonii komórkowej, którego zarząd znajduje się w Newbury w Wielkiej Brytanii oraz w Düsseldorfie w Niemczech. Vodafone jest drugą po China Mobile, największą na świecie firmą zajmującą się usługami telekomunikacyjnymi.
Sprzęt Samsunga będzie początkowo instalowany w 2500 miejscach na wsi w południowo-zachodniej Anglii i większości w Walii. 

Firma z Korei Południowej jest jedną z wielu firm zakontraktowanych przez Vodafone do budowy tego, co nazywa „pierwszym komercyjnym wdrożeniem otwartej sieci dostępu radiowego (Open RAN) w Europie”. 

Sieć dostępu radiowego obejmuje sprzęt, który zapewnia ostateczne połączenie między telefonem a siecią telefoniczną, a także obejmuje sprzęt, taki jak anteny telefonów komórkowych na wieżach i budynkach. 

Dzięki Open RAN części sieci wykonane przez różnych dostawców są zaprojektowane tak, aby działały w ten sam sposób, spełniając wspólny zestaw standardów. Ponieważ sprzęt od różnych dostawców jest interoperacyjny, sieć może być tworzona przy użyciu komponentów z różnych firm, podobnie jak Lego, w przeciwieństwie do budowy przez jednego dostawcę. 

Johan Wibergh, dyrektor ds. technologii w Vodafone, powiedział, że korzystanie z Open RAN pozwoliłoby firmie na jednoczesne udostępnianie nowych funkcji w wielu lokalizacjach, szybsze zwiększanie pojemności i „natychmiastowe” usuwanie awarii. 

W lipcu 2020 r. brytyjscy operatorzy komórkowi otrzymali zakaz kupowania nowego sprzętu Huawei 5G i zostali poinformowani, że muszą usunąć cały zestaw 5G chińskiej firmy ze swoich sieci do 2027 r. Pojawiły się obawy, że korzystanie ze sprzętu firmy stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego – czemu Huawei stanowczo zaprzeczył. 

Analitycy, wybór Samsunga, uznali za znaczący krok dla tego południowokoreańskiego koncernu który stara się konkurować z wiodącymi firmami na rynku. 

Źródło

Skomentuj artykuł: