Sfałszowane dokumenty i fałszywe darowizny – tak postępował Credit Suisse ze swoimi bogatymi klientami z USA w celu ukrycia ich dochodów. Teraz bank ten został ukarany grzywną za ukrycie ponad 4 miliardów dolarów przed amerykańskim fiskusem. UBS, który jest obecnie właścicielem Credit Suisse, oznajmił, że nie toleruje uchylania się od płacenia podatków.
Departament Sprawiedliwości (DOJ) poinformował, że Credit Suisse Services AG zapłaci ponad 510 milionów dolarów kar za swój udział w pomocy amerykańskim podatnikom w omijaniu IRS za pośrednictwem zagranicznych kont.
Ponad 510 milionów dolarów „kar, restytucji, konfiskaty i grzywien”, które Credit Suisse Services AG musi zapłacić, jest częścią ugody o przyznaniu się do winy i nieściganiu, którą bank należący obecnie do UBS zawarł w poniedziałek za „spiskowanie” w celu ukrycia aktywów o wartości ponad 4 miliardów dolarów posiadanych przez niektórych bogatych klientów za pośrednictwem kilkuset zagranicznych kont.
Credit Suisse Services AG „spiskował z pracownikami, klientami amerykańskimi i innymi osobami, aby umyślnie pomagać klientom amerykańskim w ukrywaniu ich własności i kontroli nad aktywami i funduszami przechowywanymi w banku” w okresie 11,5 roku od stycznia 2010 r. do lipca 2021 r.
W tym czasie bank pozwolił bogatym klientom amerykańskim na posiadanie „niezadeklarowanych” kont zagranicznych i zapewnił im „zagraniczne usługi bankowości prywatnej”, które ułatwiły ukrywanie aktywów przed IRS.
Umowa Credit Suisse o nieściganiu, jak podał Departament Sprawiedliwości, koncentruje się na „niezadeklarowanych kontach” amerykańskich podatników o wartości ponad 2 miliardów dolarów, przechowywanych w Credit Suisse AG Singapore od 2014 roku do czerwca 2023 roku.
Departament Sprawiedliwości poinformował, że UBS „dowiedział się o rachunkach prowadzonych w Credit Suisse AG Singapore, które wydawały się być niezadeklarowanymi kontami amerykańskimi” po przejęciu konkurencyjnego banku i „dobrowolnie” dostarczył Departamentowi Sprawiedliwości informacji na ich temat.
Credit Suisse Services AG i właściciel UBS zgodzili się współpracować w „trwających dochodzeniach” i dostarczać wszelkich dalszych informacji na temat kont w USA, które mogą się pojawić, w ramach porozumienia o przyznaniu się do winy i nieściganiu, według amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości.
W 2014 roku Credit Suisse stał się największym bankiem od 20 lat, który przyznał się do winy w amerykańskim postępowaniu karnym, zgadzając się zapłacić grzywnę w wysokości 2,5 miliarda dolarów za pomoc Amerykanom w unikaniu płacenia podatków w spisku, który trwał przez dziesięciolecia.