Ważne informacje dla powracających do kraju rozliczających zagraniczne dochody

fot. Free-Photos / pixabay.com / CC creative commons

Tysiące Polaków, którzy pracowali za granicą musiało powrócić do kraju. Teraz czeka ich poszukiwanie nowej pracy na miejscu i sprawa równie ważna - rozliczanie podatków. Są jednak dwie dobre informacje w tej drugiej kwestii – standardowy termin na złożenie rocznego zeznania PIT, który upływa 30 kwietnia został przedłużony do końca maja. Natomiast ci, którzy płacili za granicą wysokie zaliczki od swoich dochodów mogą liczyć na dodatkowe nawet 5943 euro tytułem zwrotu. O ten zwrot można ubiegać się samemu, albo przy wsparciu wyspecjalizowanych kancelarii podatkowych.

W tym roku deklaracje PIT można składać do końca maja. Dłuższy czasu na złożenie rocznej deklaracji PIT to szczególnie istotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W ich przypadku konieczne jest bowiem samodzielne wypełnienie i przesłanie zeznania do urzędu skarbowego. Natomiast dla osób, które rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38 (m.in. dochody z umów o pracę, dzieła, zlecenia, zysków kapitałowych) w usłudze Twój e-PIT znajduje się automatycznie przygotowane rozliczenie podatkowe

przypomina Krystian Mazur z resortu finansów

Gdyby okazało się, że przygotowane i zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu.

Do 31 maja korygując zeznanie można również dodać lub zmienić organizację pożytku publicznego

podkreśla Mazur.

Rozliczenie w usłudze Twój e-PIT jest bardzo proste, trwa kilka minut. Wystarczy zalogować się do systemu za pomocą Profilu Zaufanego lub poprzez podanie swojego numeru PESEL oraz kilku informacji z deklaracji podatkowej za 2018 r. oraz z jednego z PIT-ów 11 za 2019 r., które otrzymujemy od pracodawcy. Następnie program sam przeprowadzi nas przez ścieżkę wypełniania deklaracji.

Minister finansów podpisał też rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru odsetek za zwłokę w okresie od 1 maja do 1 czerwca 2020 r.

"Nie będzie odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych z tytułu rocznego PIT za 2019 r. w okresie od 1.05 do 1.06.2020 r. " – czytamy na oficjalnym profilu resortu finansów na Twitterze.

Dotyczy to wszystkich osób fizycznych, które rozliczają PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38 i PIT-39. "Wspomniane rozwiązanie stosuje się odpowiednio do zaliczenia nadpłaty lub zwrotu podatku" - napisano.

Krystian Mazur podkreśla, że warto korzystać z oficjalnych stron rządowych dotyczących podatków, bo tam są najbardziej aktualne i precyzyjne informacje.

Na stronie podatki.gov.pl/usługi-online w jednym miejscu znajdziemy m.in. linki do elektronicznych zeznań podatkowych, zaświadczeń, jednolitego pliku kontrolnego (JPK), wniosków o ustanowienie i odwołanie pełnomocnika czy karty podatkowej

dodaje.

Tam też można uzyskać informacje dotyczące zwrotu podatku przez pracujących za granicą. Warto podkreślić, że najważniejsza jest tutaj odpowiednia dokumentacja - osoby, które mają zamiar ubiegać się o zwrot podatku muszą posiadać wiele dokumentów. Np. w przypadku Wielkiej Brytanii oraz Irlandii potrzebne jest zaświadczenie P45, które jest wydawane pracownikowi, gdy ten zakończy pracę lub P60, które pracownik otrzymuje na koniec roku podatkowego. W przypadku Holandii, Belgii, Niemiec oraz Norwegii konieczne jest posiadanie karty podatkowej. Ponadto w Holandii wymagany jest numer BSN, który wydawany jest przez Urząd Skarbowy. W Niemczech, gdy podatnik nie otrzyma kraty podatkowej Lohnsteuerkarte, można wykorzystać zaświadczenie podatkowe, które jest zastępczą wersję karty podatkowej. Natomiast osoby, które chcą odzyskać podatek z USA muszą posiadać formularz, W-2, którego polskim odpowiednikiem jest PIT-11. Ponadto trzeba mieć Social Security Card.

Pomocne w obliczeniu i odzyskaniu podatku są tu kancelarie podatkowe, a procedura korzystania z ich usług w każdym przypadku jest podobna. Najpierw z reguły należy wypełnić wniosek znajdujący się na stronie internetowej danej firmy, a po nawiązaniu kontaktu kancelaria wysyła dokumenty do wypełnienia, które należy odesłać wraz z innymi wymaganymi dokumentami. Procedura odzyskiwania zwrotu podatków wynosi średnio trzy miesiące.

Źródła informacji dla osób zainteresowanych powrotem z emigracji

Oprócz rządowych portali podatkowych, cenne informacji dla osób zainteresowanych powrotem z emigracji są również pod adresami:

  • www.powroty.gov.pl - baza wiedzy przeznaczona dla polskich emigrantów, którzy rozważają powrót do kraju. Zainteresowani znajdą tu informacje w działach: formalności przed powrotem, przeprowadzka, praca, działalność gospodarcza, podatki, rodzina, zdrowie, świadczenia społeczne, poradnik psychologiczny. Dostępne są także odrębne zakładki dla osób powracających z: Irlandii, Wlk. Brytanii, USA, Niemiec i Austrii. W ramach portalu można zadać pytanie za pomocą formularza kontaktowego.
  • www.gov.pl/rodzina - strona Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zawierająca informacje o wszystkich programach i projektach prowadzonych przez ministerstwo, dotyczących rodziny, pracy i zabezpieczenia społecznego.
  • www.psz.praca.gov.pl - wortal publicznych służb zatrudnienia.
  • www.praca.gov.pl - portal publicznych służb zatrudnienia – usługi elektroniczne urzędów pracy.
  • www. zielonalinia.gov.pl - Zielona Linia to Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia dostarczające informacji o ofertach pracy, szkoleniach, usługach urzędów pracy; ułatwia poszukiwanie pracy, a pracodawcom poszukiwanie pracowników. Klienci kontaktują się z Centrum poprzez infolinię (pod numerem 19 524), gdzie są kierowani do odpowiedniego konsultanta, w zależności od problemu, z jakim się zgłaszają. Mogą również skorzystać z poczty elektronicznej (kontakt@ zielona.linia.gov.pl), zadać pytanie za pośrednictwem tzw. formularza kontaktowego albo napisać na czacie.
  • www.eures.praca.gov.pl - EURES to europejska sieć służb zatrudnienia, realizująca działania obejmujące w szczególności pośrednictwo pracy wraz z doradztwem w zakresie mobilności na rynku pracy. Sieć dostarcza szczegółowych informacji o warunkach pracy i życia w państwach członkowskich Unii Europejskiej i EFTA. W ramach sieci EURES aktualnie podejmowane są inicjatywy na rzecz powracających, jak również rozważających powrót do Polski.
  • www.oferty.praca.gov.pl - Centralna Baza Ofert Pracy to serwis internetowy, zawierający informacje o aktualnych ofertach pracy, propozycjach staży z urzędu i przygotowaniu dorosłych, a także o ofertach pracy pracodawców krajowych, którzy poszukują pracowników z obszaru naszego kraju i tzw. rynku unijnego. To także źródło informacji na temat organizowanych przez powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy targach pracy, giełdach pracy i szkoleniach. Serwis pozwala również pracodawcom na rozeznanie się w liczbie i rozmieszczeniu osób szukających pracy, a także dostosowanie ofert pracy przed ich zgłoszeniem do służb zatrudnienia.
  • www.rodzinaipraca.gov.pl ¬ Platforma upowszechniająca i promująca mechanizmy ułatwiające godzenie pracy zawodowej i obowiązków rodzinnych. Można tu znaleźć propozycje 60 różnych narzędzi, dzięki którym pracodawcy mogą wspierać swoich pracowników w utrzymaniu równowagi między różnymi sferami życia oraz skuteczniej pozyskiwać kandydatów do pracy.
  • www.zus.pl - strona Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zawierająca informacje z zakresu zabezpieczenia społecznego.