Większość firm ma płynność zapewniającą funkcjonowanie powyżej 3 miesięcy

fot. _Alicja_ / pixabay.com / Pixabay License

57 proc. firm na początku 2021 r. deklaruje płynność finansową zapewniającą funkcjonowanie powyżej trzech miesięcy; a 13 proc. firm - przez miesiąc - wynika z danych PFR. Wystarczającej płynności na działanie nawet przez miesiąc nie ma 6 proc. firm.

Z przedstawionej w piątek na konferencji prezentacji przygotowanej przez PFR i Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że 57 proc. firm na początku 2021 r. deklaruje płynność finansową zapewniającą funkcjonowanie powyżej trzech miesięcy, a 13 proc. - przez miesiąc. Natomiast 6 proc. firm nie posiada na początku roku wystarczającej płynności finansowej na funkcjonowanie nawet przez miesiąc.

"Płynność finansową zapewniającą funkcjonowanie powyżej trzech miesięcy deklarują najczęściej średnie firmy (74 proc.) i duże (65 proc.). Niedostateczną płynność, niewystarczającą na funkcjonowanie nawet na okres jednego miesiąca deklarują najczęściej mikrofirmy (9 proc.). Płynność finansową zapewniającą funkcjonowanie powyżej trzech miesięcy najczęściej wskazują firmy z branży handlowej (74 proc.) oraz z branży produkcyjnej (61 proc.)" - przekazano w prezentacji.

Powołano się przy tym na informacje PIE i BGK, "Comiesięczny monitoring nastrojów polskich przedsiębiorstw w 2021 r.", zrealizowany 4-5 stycznia 2021 r.

Z prezentacji PFR wynika, że rok 2020 zakończy się rekordową nadwyżką w polskim handlu towarami. "W okresie styczeń-listopad 2020 jej wartość przekroczyła 51 mld zł. To efekt kombinacji spadku importu i relatywnie dobrej kondycji eksportu" - napisano.

PFR przekazał, że w 2020 r. Polska, z udziałem 46 proc., stała się unijnym liderem w eksporcie autobusów elektrycznych, wyprzedzając Belgię. "W latach 2017-2020 (dane za 11 miesięcy) polski eksport tych pojazdów wzrósł z 40 mln zł do 950 mln zł. Najwięcej autobusów sprzedajemy w Niemczech i Włoszech" - czytamy.

"Grupa PFR posiada potencjał do sfinansowania projektów o łącznej wartości ponad 120 mld zł, zabezpieczymy obroty w wysokości 15 mld zł oraz zmobilizujemy ponad 300 mld zł na zmniejszanie skutków gospodarczych pandemii w Polsce" - napisano w prezentacji.

Polski Fundusz Rozwoju to grupa instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców, samorządów i osób prywatnych inwestująca w rozwój społeczny i gospodarczy kraju.

Autor
Źródło
N