Wielka Brytania: Uber wypłaci kierowcom pensję minimalną, dodatek urlopowy i emerytury

Uber twierdzi, że zapewni swoim 70 000 kierowców w Wielkiej Brytanii gwarantowaną płacę minimalną, dodatek urlopowy i emerytury. Nastąpiło to miesiąc po tym, jak amerykańska firma przegrała w Wielkiej Brytanii rozpoczętą w 2016 roku batalię prawną o status kierowców.

Gigant aplikacji do zgłaszania przejazdów powiedział, że kierowcy będą zarabiać co najmniej brytyjską National Living Wage, wypłacaną osobom powyżej 25 roku życia, w wysokości 8,72 funta za godzinę.

Uber poinformował BBC, że nie spodziewa się, że zmiana warunków kierowców będzie oznaczać wyższe ceny.

Przywódcy związkowi i eksperci ds. zatrudnienia stwierdzili, że posunięcie Ubera będzie miało daleko idące konsekwencje dla gospodarki. Prawniczka Bates Wells Rachel Mathieson, która reprezentowała kierowców Ubera walczących o prawa pracowników, nazwała to „bardzo ważnym kamieniem milowym”.

Na rozprawie w brytyjskim Sądzie Najwyższym w zeszłym miesiącu Uber argumentował, że kierowcami byli zewnętrzni agenci rezerwacji, którzy pracowali na własny rachunek.
Ale sąd orzekł, że kierowcami byli pracownicy, co oznacza, że mają oni prawo do minimalnych praw, urlopów i emerytur.

Kierowcy w wielu krajach uważają, że powinni zostać sklasyfikowani jako pracownicy a nie osoby samozatrudnione.

Uber poinformował, że zmiany w wynagrodzeniach kierowców w Wielkiej Brytanii nadejdą od środy i będą stanowić dolną granicę zarobków, a nie pułap zarobków.

Firma poinformowała również, że nowe stawki będą uzupełnieniem bezpłatnego ubezpieczenia na wypadek choroby, obrażeń oraz świadczeń z tytułu macierzyństwa i ojcostwa, które obowiązują wszystkich kierowców od 2018 r.

Uber stwierdził że:

  • Zapłaci co najmniej minimalne wynagrodzenie dla osób powyżej 25 roku życia, po zaakceptowaniu wniosku o przejazd i po wydatkach
  • Wszyscy kierowcy otrzymają wynagrodzenie za czas urlopu w oparciu o 12,07% ich zarobków, wypłacane na podstawie dwu tygodniowej bazy
  • Kierowcy zostaną automatycznie zapisani do planu emerytalnego ze składkami od Ubera wraz ze składkami kierowców, umieszczając kierowców w perspektywie długoterminowej
  • Będzie kontynuować bezpłatne ubezpieczenie na wypadek choroby lub kontuzji, a także zasiłki rodzicielskie, które obowiązują wszystkich kierowców od 2018 r.
  • Wszyscy kierowcy zachowają swobodę wyboru, czy, kiedy i gdzie jadą
Źródło

Skomentuj artykuł:

N