Odbudowa Ukrainy to wielkie wyzwanie, w którym Polska będzie miała do odegrania ogromną rolę – usłyszeli ukraińscy i polscy przedsiębiorcy oraz inwestorzy, którzy uczestniczyli w obradach XV Międzynarodowego Forum „Polsko-Ukraińskie dni biznesowe”. Obrady otworzył minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Forum „Polsko-Ukraińskie dni biznesowe" odbywa się cyklicznie od 2014 r. w Polsce oraz Ukrainie. Jego celem jest wymiana poglądów, nawiązanie współpracy i wspieranie wzrostu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Obecne obrady zdominowała kwestia odbudowy Ukrainy po wojnie oraz jej wpływ zarówno na polsko-ukraińskie relacje handlowe, jak i na globalną gospodarkę. Ministerstwo Rozwoju i Technologii objęło nad wydarzeniem honorowy patronat. - Odbudowa Ukrainy to w najbliższym czasie cel gospodarczy nr 1 dla całej Europy, jeżeli nie świata. Polska może być hubem transportowania środków i wsparcia odbudowy Ukrainy – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, otwierając obrady forum.
Minister Waldemar Buda podkreślił, że wojna na Ukrainie i pomoc, jakiej Polska udziela ukraińskiemu narodowi, bardzo zbliżyły do siebie oba kraje. - W biznesie zaufanie jest bardzo ważne, jeżeli nie najważniejsze. Między narodami polskim i ukraińskim zbudowaliśmy ogromne zaufanie, które będzie rzutować na nasze relacje gospodarcze. Mamy ogromny cel do realizacji, a jest nim wspólna odbudowa Ukrainy – mówił minister rozwoju i technologii.
Minister Waldemar Buda mówił, że proces odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny to wyzwanie, którego nie można przecenić. Podkreślił, że w jego realizację oraz budowę systemowych relacji gospodarczych powinny włączyć się administracja Polski i Ukrainy. Minister rozwoju i technologii nawiązał także do pomocy, jakiej Polska udziela obywatelom Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w naszym kraju. - W Polsce mamy ponad 3 miliony obywateli Ukrainy. Tam gdzie jest naród, tam jest zapotrzebowanie na usługi i produkty i naturalne jest, że ukraińskie firmy będą się lokowały w Polsce, odpowiadając na potrzeby Ukraińców w Polsce – mówił minister, życząc ukraińskim przedsiębiorcom udanych relacji handlowych w naszym kraju.
W tegorocznym forum uczestniczyło ponad 40 prelegentów z Ukrainy i Polski, w tym m.in. ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda, ukraińscy i polscy przedsiębiorcy oraz przedstawiciele stowarzyszeń gospodarczych, banków rozwoju i innych instytucji. Uczestnicy spotkania obradowali w panelach tematycznych skoncentrowanych wokół rozwoju współpracy handlowo-gospodarczej Ukrainy i Polski, perspektywy odbudowy gospodarki Ukrainy, polskiego i międzynarodowych programów wsparcia pomocowego dla Ukrainy, w tym czasowej relokacji ukraińskich przedsiębiorców do Polski, a także mechanizmu rozwiązywania kwestii prawnych w okresie obowiązywania sankcji międzynarodowych.
W ostatnich latach Ukraina umacniała swoją pozycję ważnego partnera eksportowego Polski. Od 2016 r. notujemy systematyczne wzrosty polsko-ukraińskich obrotów handlowych. W 2021 r. polsko-ukraińskie obroty handlowe wzrosły o 40 proc., osiągając wartość 12,5 mld dolarów. Import z Ukrainy wzrósł o ponad 70 proc., osiągając wartość 5 mld dolarów.
Polskie inwestycje na Ukrainie także rosły. Przybyło spółek z udziałem obywateli Ukrainy w Polsce (w ubiegłym roku było ich już ponad 20 tys.). Szacuje się, że na ukraińskim rynku przed wojną działalność prowadziło ok. 1,2 tys. małych i średnich firm z kapitałem polsko-ukraińskim. Według źródeł ukraińskich na Ukrainie jest zarejestrowanych ok. 2,9 tys. firm z polskim kapitałem. Według danych NBP na koniec 2020 r. stan należności z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich na Ukrainie wynosił 337 mln dol.