Projekt rozporządzenia Ministra Finansów wyznaczającego nowy wskaźnik referencyjny powinien się ukazać na kilka miesięcy przed 1 stycznia 2025 r., kiedy to rozporządzenie powinno wejść w życie – powiedział podczas webinaru ZBP ekspert w Departamencie Analiz Ekonomicznych UKNF Michał Kruszka.
W środę odbył się zorganizowany przez Związek Banków Polskich webinar poświęcony wskaźnikom referencyjny WIBOR i WIRON. Nowy wskaźnik, WIRON, oparty na stopie jednodniowej, ma zastąpić obecnie funkcjonujący WIBOR, na którym oparte jest m.in. oprocentowania kredytów.
- Data wejścia w życie rozporządzenia Ministra Finansów wyznaczającego nowy wskaźnik referencyjny to 1 stycznia 2025 r. Projekt rozporządzenia na pewno ukaże się kilka miesięcy przed tą datą, bo musi być przedmiotem konsultacji publicznych
Przypomniał, że procedurę rozpocznie KNF, która musi ogłosić stanowisko w sprawie konieczności dokonania zmiany wskaźnika.
- KNF może uznać, że nie ma konieczności takiej zmiany, choć oczywiście prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest bardzo niewielkie. Następnie stanowisko KNF powinno zostać przekazane Komitetowi Stabilności Finansowej, a jeśli KSF dojdzie do wniosku, że przychyla się do stanowiska, formułuje rekomendacje dla Ministra Finansów. MF nie jest prawnie związany rekomendacją KSF; powinien ją przyjąć, ale nie musi. Jeśli MF zdecyduje się przyjąć rekomendacje, na jej podstawie projektuje rozporządzenie – powiedział Michał Kruszka.