Zapytano o ulgę dla klasy średniej. Padły konkretne liczby

Rząd zapewnia, że klasa średnia nie straci na zmianach podatkowych Polskiego Ładu. Przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy tłumaczą, że zależy im na wyrównaniu różnic między opodatkowaniem osób, które zarabiają mało i tych bardzo zamożnych. O szczegóły zapytano na Twitterze. Podano szczegóły.

W sobotę odbyła się konwencja programowa, na której zaprezentowany został tzw. Polski Ład, firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres pocovidowy.

Zmiany dotyczące skali podatkowej mają charakter pakietowy i składają się z kilku elementów:

  • podniesienie kwoty wolnej dla wszystkich rozliczających PIT
  • podniesienie progu podatkowego o 40-proc., z obecnej kwoty ponad 85 tys. zł do 120 tys. zł
  • zmiany dotyczące ujednolicenia zasad odprowadzania składki zdrowotnej,  będzie ona nadal wynosić 9 proc., ale obejmie - na tych samych zasadach - zarówno pracowników, jak i osoby prowadzące działalność gospodarczą. Poza tym składka zdrowotna nie będzie zmniejszać podatku, jak jest obecnie. Nie będzie też pomniejszać dochodu do opodatkowania.
  • płaca minimalna również będzie opodatkowana zerowym PIT-em.

Łukasz Olejnik zapytał na Twitterze o szczegóły ulgi dla klasy średniej.

Mechanizm jest prosty - na umowę o pracę nikt nie traci między 6 a 10 tys. brutto dzięki zwiększeniu kosztów uzyskania przychodu

odpisano i załączono tabelę.

Klasa średnia, osoby zarabiające między 6 tys. zł brutto miesięcznie a 10 tys. złotych miesięcznie, które nie przekroczą progu podatkowego na poziomie 120 tys. zł nie stracą na tych zmianach.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to m.in. 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Źródło

Skomentuj artykuł: