Zarzuty szefa UOKiK wobec właściciela Biedronki

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wobec Jeronimo Martins Polska, właściciela Biedronki, zarzucając naruszenie zbiorowych interesów konsumentów poprzez wprowadzanie ich w błąd co do kraju pochodzenia owoców i warzyw - podał UOKiK w komunikacie.

Jak podano, kontrole Inspekcji Handlowej potwierdziły nieprawidłowości w tym zakresie.

- Postawiłem spółce Jeronimo Martins Polska zarzut stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów poprzez wprowadzanie ich w błąd co do kraju pochodzenia owoców i warzyw. Dla wielu osób to kluczowa informacja, która mogła przesądzić o zakupie danego produktu. Konsumenci coraz częściej kierują się w swoich wyborach patriotyzmem gospodarczym i chętnie sięgają po produkty krajowe. Nieprawdziwe informacje w sklepach Biedronka mogły zniekształcić ich decyzje zakupowe – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Jeśli zarzut wprowadzania konsumentów w błąd co do kraju pochodzenia owoców i warzyw się potwierdzi, spółce Jeronimo Martins Polska grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.

Prezes UOKiK prowadzi wobec spółki także inne postępowania, np. dotyczące nieprawidłowego informowania konsumentów o cenach oraz nieuczciwych praktyk wobec dostawców produktów spożywczych.

Źródło

Skomentuj artykuł: