Zawieszenie działalności dobry sposób na bezpieczne przetrwanie kłopotów rynkowych

Aktualny stan aktywnych działalności gospodarczych jest wyższy o 80 tys. od tego z początku 2020 r. i wynosi wg stanu na 11 sierpnia br. 2,54 mln firm – wynika z najnowszych danych CEIDG. Nie brakuje jednak firm, które zawieszają działalność, w tym roku taką decyzję podjęło kilkanaście tysięcy przedsiębiorców.

Zawieszenie działalności to jeden z bardziej popularnych sposobów polskich przedsiębiorców na przetrwanie rudnych czasów pandemii. Najczęściej korzystają z niego jednoosobowe firmy np. taksówkarze, rzemieślnicy, drobni kupcy oraz prowadzący działalność sezonową.

Na czym polega zawieszenie działalności gospodarczej?

To rozwiązanie szczególnie chętnie wykorzystywane jest przez przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność sezonową. Można z niego jednak skorzystać w każdej chwili. Zgodnie z przepisami działalność gospodarczą można zawiesić również z datą wsteczną bądź przyszłą.

W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca zwolniony jest z:

  • płatności składek ZUS,
  • zaliczek na podatek dochodowy,
  • nie musi też składać deklaracji ZUS, ani VAT.

Co ważne, przepisy pozwalają na wznowienie działalności gospodarczej w każdym momencie. Po zakończeniu trwającej obecnie epidemii koronawirusa, przedsiębiorcy będą zatem mogli bez problemu wrócić do prowadzenia swoich firm.

Kto może zawiesić działalność gospodarczą?

Z czasowego zawieszenia działalności mogą skorzystać:

  • przedsiębiorcy, który nie zatrudniają pracowników;
  • dzięki Konstytucji Biznesu zawiesić działalność mogą także przedsiębiorcy, których pracownicy przebywają na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może prowadzić firmy, jak również osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Może natomiast:

  • wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów;
  • przyjmować należności (jest też obowiązany regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej);
  • osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.
     
Źródło

Skomentuj artykuł: