Złożono 300 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie. Dokumenty można składać do 17 maja

Wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło do 20 kwietnia ok. 300 tys. rolników - podała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty można składać do 17 maja, w tym roku tylko w formie elektronicznej, za pomocą aplikacji eWniosekPlus - dodała.

Oznacza to, że nie są przesyłane do rolników papierowe wnioski spersonalizowane. Nie ma także możliwości składania oświadczeń o braku zmian w stosunku do roku ubiegłego - podkreśliła Agencja. Rolnicy, którzy nie posiadają komputera lub obawiają się, że sami nie poradzą sobie z procedurą, mogą liczyć na pomoc pracowników ARiMR.

W placówkach Agencji udostępnione zostały również stanowiska komputerowe, przy których można wypełnić wniosek, a eksperci służą wsparciem w kwestiach technicznych. Ze względu na ograniczenia wprowadzone w związku z COVID-19, ARiMR zaleca, aby rolnicy, którzy chcą odwiedzić biura powiatowe, umówili się telefonicznie na konkretny termin. To pozwoli uniknąć kolejek i zadbać o bezpieczeństwo beneficjentów i pracowników ARiMR.

W tym roku wnioski o dopłaty rolnicy mogą składać do 17 maja (ze względu na to, że 15 maja przypada w sobotę). Możliwe jest również złożenie wniosku po tym terminie, nie później niż do 11 czerwca 2021 r. Wiąże się to jednak z sankcjami w postaci obniżenia kwoty płatności o 1 proc. za każdy dzień roboczy zwłoki.

Zgłoszenia zmian we wnioskach bez żadnych konsekwencji można składać do 31 maja 2021 r.

ARiMR spodziewa się, że w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, o unijne dopłaty będzie wnioskować ok. 1,3 mln rolników.

Wszelkie wątpliwości związane z wypełnianiem wniosków można konsultować, dzwoniąc pod bezpłatny numer infolinii: 800 38 00 84 (w dni robocze w godz. 7.00 – 19.00 oraz w sobotę 10.00 – 16.00). 

Źródło

Skomentuj artykuł: