Złożono już 2 mln e-PITów. Pierwsze zwroty podatku na kontach

Podatnicy złożyli już ponad 2 mln deklaracji przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) w usłudze Twój e-PIT. Pierwsze zwroty podatku trafiły na konta podatników. Urzędy skarbowe zwróciły im łącznie ponad 370 mln zł.  

Niskie podatki wprowadzone przez rząd to obniżka stawki PIT z 17% do 12%, wyższa kwota wolna od podatku wynosząca aż 30 tys. zł i wyższy próg podatkowy (120 tys. zł zamiast 85 tys. zł). Dzięki temu 20 mln. Polaków zapłaciło niższe podatki w 2022 r.

Warto podkreślić, że wprowadzone zmiany podatkowe nie wpłyną na sposób rozliczenia z urzędem skarbowym. Dzięki usłudze Twój e-PIT podatnicy łatwo rozliczą PIT i szybko otrzymają zwrot podatku. - Zachęcam do korzystania z usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym, gdzie można w najprostszy sposób rozliczyć się z podatku. Docenia to coraz więcej podatników, którzy w tym roku złożyli już w naszej usłudze ponad 2 mln deklaracji – zaznacza szef KAS mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk

- Rozliczenie PIT w formie elektronicznej niesie za sobą szereg korzyści. Zwrot podatku otrzymamy maksymalnie w ciągu 45 dni od złożenia deklaracji. Dzięki automatyzacji zwroty podatku z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej, nawet do 10 dni. W ramach tegorocznych rozliczeń zwróciliśmy już podatnikom ponad 370 mln zł. To zwroty z 215 tys. złożonych deklaracji – podkreśla zastępca szefa KAS Anna Chałupa.

Twój e-PIT w liczbach
Podatnicy korzystający z usługi złożyli już ponad 2 mln formularzy PIT za 2022 rok, w tym:

1 mln 863 tys. deklaracji PIT-37,
82 tys. deklaracji PIT-28,
33 tys. deklaracji PIT-38,
29 tys. deklaracji PIT-36.
2 tys. oświadczeń PIT-OP.
2,4 tys. deklaracji PIT-DZ.
Twój e-PIT tylko w e-US
Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi można zalogować się także danymi podatkowymi.

W sobotę zadzwoń do KIS

Jak już informowaliśmy na naszym portalu, wsparcie dla rozliczających się podatników zapewnia też Krajowa Informacja Skarbowa (KIS), która uruchomiła specjalną infolinię, gdzie eksperci udzielają informacji dotyczących zeznań rocznych i usługi Twój e-PIT. Infolinia była czynna nawet w ub. sobotę, 18 lutego br. "Pracownicy infolinii KIS będą udzielać informacji dotyczących zeznań rocznych i usługi Twój e-PIT również w sobotę 22 kwietnia br." - informuje nas Biuro Prasowe resortu finansów.

Czas oczekiwania na porady ekspertów KIS jest długi - czeka się nawet na po kilkanaście minut. Paradoksalnie, powodem jest rosnąca popularność rozliczeń internetowych. Już w rozliczeniu za 2021 r., czyli w 2022 r., 19,8 mln deklaracji zostało złożonych elektronicznie, w tym 11,8 mln poprzez Twój e-PIT. W tym roku rekord ten zostanie zapewne pobity. Jak wspomnieliśmy, KAS przygotowała bowiem na podstawie posiadanych przez siebie danych zeznania roczne za 2022 r. dla ponad 24 mln podatników. Wielu z nich rozlicza się pilnie ze względu na nowe ulgi i nadzieję na duży zwrot podatku. Resort finansów szacuje, że jeden na tysiąc podatników otrzyma dodatkowy zwrot podatku wynikający z uwzględnienia tzw. ulgi dla klasy średniej. Na wysokie zwroty mogą liczyć też emeryci i renciści. Ich przychody do kwoty 85.528 zł zostały bowiem zwolnione z opodatkowania. Z ulgi można skorzystać, jeżeli kobieta ma więcej niż 60 lat, a mężczyzna - 65 lat. Ulga może być zastosowana już w trakcie roku, ale ostatecznego jej rozliczenia dokonuje się w zeznaniu rocznym. 

Skomentuj artykuł: