Znaczący wzrost niewypłacalności polskich firm

W pierwszym kwartale tego roku było 515 przypadków niewypłacalności polskich przedsiębiorstw, to o 122 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu 2020 r. - poinformował w raporcie ubezpieczyciel należności Coface.

Zaznaczono, że przed rokiem nie funkcjonowały jeszcze uproszczone postępowania pozasądowe.

Główny ekonomista Coface w Europie Centralnej Grzegorz Sielewicz zwraca uwagę w raporcie, że wzrost liczby niewypłacalności jest rezultatem wysokiego wykorzystania nowo wprowadzonych “ustawą covidową” uproszczonych postępowań o zatwierdzenie układu.

“Te formy postępowań niewymagające rejestracji w sądach dość szybko zaczęły zapełniać statystyki niewypłacalności przedsiębiorstw od drugiej połowy zeszłego roku. W pierwszym kwartale 2021 r. liczba uproszczonych postępowań o zatwierdzenie układu była niemal równa ich łącznej liczbie w drugim półroczu 2020 r.” - komentuje Sielewicz.

Jego zdaniem uproszczone postępowania zyskały na popularności ze względu na udzieloną ochronę przeciwegzekucyjną jako skuteczne narzędzie przyczyniające się do utrzymania działalności przedsiębiorstwa dłużnika. "Dzięki objęciu postępowaniem dłużnik może skupić się na wdrażaniu środków restrukturyzacyjnych, a wierzyciele nie mogą zatrzymać jego działania operacyjnego wszczęciem egzekucji. Z kolei rosnąca liczba sądowych postępowań o zatwierdzenie układu wskazuje, że uproszczone postępowania nie były jedynie odwlekaniem problemu w czasie, ale próbą ratowania biznesów, które ucierpiały na skutek pandemii” - dodał ekonomista.

Jak podał w środę Coface, na liczbę niewypłacalności złożyły się postępowania sądowe i obwieszczenia pozasądowe. Dodano, że w ciągu trzech miesięcy 2021 r. sądy ogłosiły postanowienia o upadłości i restrukturyzacji 161 polskich firm, (według danych na koniec marca 2021) czyli o 31 proc. mniej niż rok temu.

Dodatkowo w pierwszym kwartale tego roku w Monitorze Sądowym i Gospodarczym niewypłacalność w formie nowego uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu (bez rejestracji w sądzie) obwieściły 354 podmioty gospodarcze.

“Należy uwzględnić, że praca sądów w marcu była utrudniona (mniej prowadzonych spraw) ze względu na trzecią falę pandemii i nieobecności pracowników, co skutkuje także trudnościami w pozyskaniu pełnych danych z sądów” - wskazano w raporcie.

“Biorąc pod uwagę wszystkie zawarte w raporcie formy potwierdzenia niewypłacalności podmiotów gospodarczych, na pierwszym miejscu (69 proc.) znalazły się nowe uproszczone postępowania o zatwierdzenie układu. W ciągu trzech pierwszych miesięcy roku z tej kryzysowej procedury pozasądowej skorzystały 354 przedsiębiorstwa, czyli prawie tyle ile w ciągu całego drugiego półrocza 2020 roku (356 - od wprowadzenia ustawą covidową)” - dodano.

W raporcie podano, że wśród postępowań sądowych najwięcej ogłoszono upadłości likwidacyjnych - 93, ale liczba ta spadła rok do roku o jedną trzecią.

Nowa procedura spowodowała także spadek popularności pozostałych trybów sądowych tzn. przyspieszonych postępowań układowych i postępowań sanacyjnych, których liczba wyraźnie się zmniejszyła. Więcej niż rok temu ogłoszono jedynie postępowań o zatwierdzenie układu.

W raporcie poinformowano, że kwartalne statystyki pokazują wzrost niewypłacalności we wszystkich branżach, a skala wzrostu odzwierciedla sytuację rynkową związaną z obostrzeniami i kolejnymi lockdown’ami, w różny sposób dotykającymi poszczególne sektory gospodarki.

Według Coface najlepiej radzi sobie produkcja, gdzie zanotowano tylko 34 proc. wzrost niewypłacalności. Najwyższy wzrost przypadków niewypłacalności zanotował transport (o 236 proc.) oraz usługi (o 220 proc.), a następnie handel (o 135 proc.) i budownictwo (o 77 proc.). Nadal obserwowany jest bardzo duży wzrost niewypłacalności w rolnictwie (o 150 proc.) powodowany coraz częstszym wykorzystywaniem tego postępowania do zakończenia działalności.

Jeśli chodzi o formy prawne, po raz pierwszy liczba niewypłacalności (268) przedsiębiorców (w tym rolników) przewyższyła liczbę niewypłacalnych spółek z o.o. (201). Wzrost zanotowały wszystkie formy prawne z wyjątkiem spółek akcyjnych.

Coface zwraca uwagę, że 59 proc. (209 przypadków) wszystkich uproszczonych postępowań o zatwierdzenie układu, obwieszczanych w Monitorach dotyczyło przedsiębiorców (osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą).

Źródło

Skomentuj artykuł: