ZUS zapewnia. Zwrot podatku automatycznie w lutym

Nie ma potrzeby składania jakichkolwiek wniosków, podań; zwrot podatku nastąpi z automatu w terminach wypłaty świadczeń w lutym - zapewniła w poniedziałek prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Przypomniała, że chodzi o osoby, których świadczenia wynoszą 4 920 - 12 800 zł.

Nie ma potrzeby składania jakichkolwiek wniosków, podań - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poświęconej Polskiemu Ładowi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Zaznaczyła, że zwrot nastąpi z automatu w terminach wypłaty świadczeń w lutym.

Dodała, że chodzi o osoby pobierające świadczenie od 4 920 do 12 800 zł, które w lutym otrzymają zwrot nadpłaconego podatku.

"Będzie przekaz, przelew, na którym będzie główne świadczenie, plus zaznaczenie: zwrot nadpłaconej zaliczki na podatek"

wyjaśniła.

Zapewniła, że systemy, które ustalają wysokość świadczeń "także w tej chwili już pracują nad tymi rozwiązaniami, żeby zwrot nastąpił".

Z tego punktu widzenia, "mówimy o daleko idącym bezpieczeństwie socjalnym obywateli, w tym o realnym wzroście świadczeń. Zwłaszcza do kwoty 2,5 tys. zł" - zapewniła Uścińska.

Prezes ZUS przypomniała, że w polskim systemie, jeżeli popatrzymy na strukturę świadczeń emerytalnych po waloryzacji ubiegłorocznej, "zdecydowana większość to są świadczenia przeciętnie w granicach 2,6 tys. zł - stąd też wychodzi, że 94 proc. świadczeń emerytalnych zyska na tej reformie i aż 98 proc. świadczeń rentowych".

Stwierdziła, że "absolutnie zyskają też świadczenia minimalne" - jak obecnie obowiązująca minimalna emerytura 1250,88 zł.

"Bez zmian też w tym nowym reżimie prawnym jest sytuacja tych, którzy pobierają świadczenia od 0-489 zł. (...) W nowym systemie także podatków i składek nie opłacają"

podsumowała.

Na początku 2022 roku w życie weszła podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadził ten program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz do 120 tys. zł progu dochodowego, po przekroczeniu którego płaci się 32 proc. stawkę podatku. Jednocześnie znikła ulga umożliwiająca odliczanie składki zdrowotnej od podatku. Składka ta wynosi 9 proc. i nie obniża podatku. 

Źródło

Skomentuj artykuł: