Zwiększone wsparcie rozwoju turystyki w Polsce Wschodniej od pięciu lat

Ponad 800 firm, 153 mln zł udzielonego wsparcia, blisko 800 nowych turystycznych atrakcji w Polsce Wschodniej - mija 5 lat od uruchomienia pożyczek dla branży turystycznej Przedsiębiorcza Polska Wschodnia-Turystyka. To pieniądze krajowe, którymi zarządza Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK).

W 2017 r. wybrane w przetargu przez BGK instytucje finansujące udzieliły firmom z Polski Wschodniej pierwszych pożyczek. Całkowity, odnawialny budżet instrumentu to 200 mln zł.

Do tej pory ze wsparcia skorzystało ponad 800 mikro-, małych i średnich firm z branży turystycznej i okołoturystycznej z Polski Wschodniej. Łączna kwota udzielonych pożyczek to 153 mln zł. Pozyskane środki firmy przeznaczyły nie tylko na rozwój działalności, ale też, w czasie pandemii - na utrzymanie płynności finansowej.

Niewątpliwym wyzwaniem w ciągu tych pięciu lat, stał się dla branży turystycznej czas pandemii. Firmy potrzebowały szczególnej pomocy. MFiPR odpowiedziało  na te potrzeby. Zmieniliśmy warunki wsparcia na jeszcze korzystniejsze, aby firmom łatwiej było spłacać raty pożyczki. Co więcej - przedsiębiorcy mogli otrzymać pożyczkę nie tylko na inwestycje ale też w całości przeznaczyć środki na bieżące cele, aby utrzymać płynność finansową

wyjaśniła wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Pożyczka na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej to środki w wysokości nawet 500 tys. zł, które mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą zainwestować w rozwój pensjonatu, restauracji, parku linowego, wypożyczalni kajaków i wielu innych wpisujących się w branżę turystyczną przedsięwzięć. Warunek to ulokowanie inwestycji na terenie Polski Wschodniej. Pożyczka jest niskooprocentowana, z możliwością uzyskania 12-miesięcznej karencji w spłacie oraz ustalenia zmiennych rat spłaty pożyczki. Przedsiębiorca może spłacać pożyczkę nawet przez siedem lat.

Przedsiębiorcy mogą przeznaczyć preferencyjne wsparcie m.in. na budowę i remont bazy noclegowej, infrastruktury sportowo-rekreacyjnej i uzdrowisk. O pożyczki mogą ubiegać się również przedstawiciele biznesu zajmujący się rękodziełem i rzemiosłem. Ostatnie lata przyniosły wysoki wzrost turystyki międzynarodowej i krajowej, jednak mimo dużego potencjału sektor silnie dotknęła pandemia koronawirusa. Żeby poradzić sobie w tym niepewnym czasie, przedsiębiorstwa skorzystały z pożyczek na rozwój turystyki dostępnych w BGK

- wyjaśnia Paweł Chorąży, dyr. zarządzający Pionem Funduszy Europejskich w BGK

I dodaje, że dzięki temu nie tylko zachowały miejsca pracy, ale poszerzyły działalność o dodatkowe obiekty i zwiększyły jakość oferowanych usług.

Źródło

Skomentuj artykuł: