20 mld zł wpłynie na konta podatników. Będzie to kwota bezprecedensowa!

Na konta podatników trafiło już 18 mld zł zwrotu z PIT, a będzie tego jeszcze więcej – poinformował wiceminister finansów Artur Soboń. Finał rozliczeń dopiero na początku maja, ale już zapowiada się rekord - zwroty podatku w tym roku wyniosą nawet ok. 20 mld zł.

- Będzie to kwota bezprecedensowa – powiedział podczas spotkania w Ząbkach (Mazowieckie) premier Mateusz Morawiecki. - Rząd Prawa i Sprawiedliwości równa się niskie podatki. Najlepszym dowodem są zwroty podatku, które teraz trafiają na konta ok. 17-18 mln Polaków. Tę akcję jeszcze podsumujemy, ale będzie to, co najmniej 15 mln obywateli, podatników – dodał.
Z raportu OECD, który omawialiśmy, wynika, że Polska ma najbardziej korzystny system podatkowy  spośród 22 krajów Unii Europejskiej (UE), które również należą do OECD (dane dostępne są na stronach KPRM).

Rekordowe zwroty to skutek obniżenia podatków oraz powszechnego korzystania przez podatników z rozliczeń poprzez rządkowy portal podatki.gov.pl - pisze Gazeta Polska Codziennie. To powoduje, że wszystko przebiega szybciej i sprawniej. Jak potwierdziło nam Biuro Prasowe Ministerstwa Finansów, już na początku kwietnia br. było ponad 5 mln zeznań złożonych przez Twój e-PIT. W ubiegłym roku taka liczba deklaracji pojawiła się w systemie prawie miesiąc później – 24 kwietnia. Podatnicy korzystający z usługi złożyli w ten sposób 4 mln 603 tys. deklaracji PIT-37, 192 tys. deklaracji PIT-28, 92 tys. deklaracji PIT-38,103 tys. deklaracji PIT-36, 6 tys. oświadczeń PIT-OP, a także 5 tys. deklaracji PIT-DZ. Resort finansów potwierdza też najnowsze dane o zwrotach podatku. - Na konta podatników trafiło już 18 mld zł zwrotu z PIT, a będzie tego jeszcze więcej – powiedział w Radiu Zet Artur Soboń, wiceminister finansów. Rok wcześniej o tej porze była to kwota ok. 10 mld zł zwrotów. - Ludzie doceniają to, że średnio otrzymują 2,5 tys. zł zwrotu podatków - podkreślił wiceminister. To szacowany średni zwrot dla pracowników z jednym źródłem przychodu, takich jak np. osoby otrzymujące wynagrodzenie z jednego miejsca pracy. 

Ile dostaną emeryci?

Na zwrot podatku mogą liczyć też emeryci, których świadczenia wynoszą od 2,5 tys. zł do 9,3 tys. zł oraz powyżej 12,8 tys. zł. Miesięczna emerytura i zwrot nadpłaconego podatku wg szacunków to: przy świadczeniu do 3000 zł – zwrot 150 zł, 4000 zł – zwrot 450 zł, 6000 zł – zwrot 546 zł, 13 000 zł – zwrot 3150 zł, a 15 000 zł – zwrot 3750 zł. - Będziemy mieli rekord, jeśli idzie o zwroty, i o korzyści podatkowe, bo rzeczywiście podatki są niższe, bo 5 pkt. proc. na skali mniej oznacza, że podatki są o 30 proc. niższe, i także pod względem tempa zwrotów, wreszcie będziemy mieli rekord, bo tylko 6 proc. deklaracji będzie złożona papierowo – dodał Soboń. – Idealnym rozwiązaniem dla systemu podatkowego jest proporcjonalny system zaliczek – najlepszą sytuacją jest nadpłata/dopłata bliska lub równa 0 zł. Za rok podatkowy 2023 zaliczki będą jeszcze bardziej proporcjonalne niż w rozliczeniu za 2022 r. - prognozuje wiceminister.
 

KAS szybko przekazuje zwrot podatku

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wychodzi naprzeciw oczekiwaniom podatników i możliwie szybko przekazuje im zwrot podatku. - W tym roku nasza usługa cieszy się rekordową popularnością - przyznaje sekretarz stanu w MF, szef KAS mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk. Dodaje, że dzięki automatyzacji zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konta podatników nawet w ciągu 10 dni. – Dzięki skorzystaniu z elektronicznej formy rozliczenia PIT podatnicy szybciej otrzymują zwrot podatku – urząd skarbowy zwróci im nadpłatę w ciągu maksymalnie 45 dni – zaznacza zastępca szefa KAS Anna Chałupa. W przypadku papierowych deklaracji urząd skarbowy ma nawet 3 miesiące na zwrot podatku, licząc od dnia następującego po dniu złożenia deklaracji. 

Z danych resortu finansów wynika, że najczęściej wybierany jest PIT-37. Podatnicy chętnie korzystają z kilku typów ulg czy odliczeń, co dodatkowo obniża podatek. Korzystne może okazać się np. wspólne rozliczanie dochodów przez małżonków, zwłaszcza jeśli jedno zarabia znacznie więcej od drugiego. Warto też pamiętać o możliwości przekazania 1,5 proc. swojego podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego. Przypomnijmy, że Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest jednak wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl. Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi można zalogować się także danymi podatkowymi. 
 

Rozliczenia dla 24 mln podatników

W br. podatnicy już po raz piąty korzystają z usługi Twój e-PIT. Rozliczenia zostały przygotowane dla ponad 24 mln podatników. Możliwość ta dotyczy formularzy: PIT-37 i PIT-38 (to podatki od dochodów z pracy, emerytur itp.), PIT-28 (podatek od zysku m.in. z najmu), a także PIT-36 (z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej). Rozliczenie jest dostępne do 2 maja br., można je do tego czasu modyfikować i zatwierdzić. Jeżeli natomiast nie złożymy samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., to z upływem 2 maja zostanie ono automatycznie zaakceptowane (nie dotyczy to formularzy PIT-28 i PIT-36, bo w zdecydowanej większości wymagają one samodzielnego uzupełnienia przez podatnika). Formularze dla osób prowadzących działalność gospodarczą: PIT-28, PIT-36 i PIT-36L są dostępne w systemie e-Deklaracje też na stronie podatki.gov.pl. Nadal można też oczywiście wypełnić PIT papierowy i wysłać pocztą lub złożyć osobiście w urzędzie skarbowym. MAU

Skomentuj artykuł: