2,5 tys. zł zwrotu na podatnika za rok 2022

Wtorek, 2 maja, był ostatnim dniem na złożenie zeznania podatkowego PIT za 2022 r. Tak wielu podatników chciało z tego skorzystać w tym samym momencie, że z usługi Twój e-PIT trudno było skorzystać, bo serwery się blokowały.

Jak jednak poinformowało Ministerstwo Finansów, nie doszło do awarii systemu Twój e-PIT - podaje Gazeta Polska Codziennie. W mediach społecznościowych pojawiło się jednak bardzo dużo doniesień o problemach z przesyłaniem deklaracji przez internet. - Podatnicy nie powinni czekać na ostatni moment z rozliczeniami, zwłaszcza że resort finansów przygotował gotowe, wypełnione formularze, które trzeba było tylko sprawdzić, w razie potrzeby skorygować i zaakceptować - komentuje Adrian Ostrowski, ekspert finansowy. Przypomina też, że Twój e-PIT działa przecież całą dobę i dzięki temu bez problemu można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu.  
Jak poinformowało nas Ministerstwo Finansów, szczegółowe informacje dotyczące zwrotów podatku będą dostępne dopiero po ostatecznym zakończeniu akcji rozliczeń PIT za 2022 rok. Wiadomo już jednak, że będą to zwroty rekordowe - szacuję się, że sięgną w sumie blisko 30 mld zł. - Jeśli spojrzymy na całość, to w sumie wszystkie zmiany podatkowe, które przeprowadziliśmy, to blisko 30 mld zł więcej w kieszeniach podatników, jeśli chodzi o podatek PIT - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia wiceminister finansów Artur Soboń. Zaznaczył, że rodziny są największym beneficjentem zmian podatkowych. Wiceminister finansów Artur Soboń, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia, został zapytany o beneficjentów przeprowadzonych zmian podatkowych. - Największym są rodziny, szeroko rozumiane, to także osoby samotnie wychowujące dzieci. To nie jest moja ocena, to ocena OECD, które zrobiło zestawienie wszystkich państw, które są także członkami UE - stwierdził. - OECD pokazało klin podatkowy, czyli sumę obciążeń, które płacimy państwu i transfery, które z państwa otrzymujemy, czyli całość bilansu relacji z państwem. Dziś to jest spadek z 33 pkt. proc. – z takiego obciążenia dla rodziny – do 11 pkt. proc, o 22 pkt. To gigantyczny sukces - ocenił wiceminister.
Zaznaczył, że podwójna kwota wolna dla osób samotnie wychowujących dzieci, czy dla małżeństw jest gwarancją tego, że podatek jest realnie niższy. 

- Osoby rozliczające PIT za pomocą usługi Twój e-PIT mogą liczyć na szybszy zwrot podatku. Pieniądze otrzymają maksymalnie w ciągu 45 dni od złożenia deklaracji. Dzięki automatyzacji zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych za pomocą tej usługi trafiają na konta podatników średnio w ciągu 12 dni, ale zdarza się, że podatnik dostaje zwrot nawet 1 dzień po złożeniu zeznania. Urzędy skarbowe dokładają starań, aby realizować zwroty w terminie 30 dni, chociaż obowiązujący termin ustawowy wynosi w przypadku zeznań złożonych elektronicznie (system e-Deklaracje lub usługa Twój e-PIT) – 45 dni od dnia złożenia zeznania, a w przypadku zeznań złożonych w formie papierowej - 3 miesiące od dnia złożenia zeznania - poinformowało nas Biuro Prasowe resortu finansów. Podatnicy sięgają coraz częściej po ulgi - najczęściej korzystają z ulgi na dzieci i ulgi termomodernizacyjnej. - Dzięki temu, że coraz więcej podatników korzysta z usługi Twój e-PIT, w zeznaniach pojawia się znacznie mniej błędów, wynikających z nieuwagi podatników - podkreśla resort finansów. 

Jakie błędy robią podatnicy?

Zdarza się jednak, że podatnicy rozliczający się papierowo składają np. PIT-y na błędnych, nieaktualnych formularzach. Zdarza się też, że zapominają o złożeniu załączników. Niektórzy zapominają podpisać się na zeznaniu. Częstym błędem jest podanie nieprawidłowego identyfikatora podatkowego – czyli numeru PESEL lub NIP. - Tych błędów można uniknąć rozliczając się w usłudze Twój e-PIT - zaznacza resort finansów. - Korekty zeznania można dokonywać zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i składać do zakończenia okresu przedawnienia, tj. przez 5 lat licząc od końca roku, w którym składane jest zeznanie. Istotne jest, aby dokonać korekty jak najszybciej - prawidłowe rozliczenie może mieć wpływ na otrzymanie zwrotu bądź przekazanie środków dla OPP - dodaje. 

Gdyby okazało się, że zeznanie PIT trzeba skorygować, to można to zrobić zarówno poprzez usługę Twój e-PIT – po zakończeniu automatycznej akceptacji zeznań, tj. od 10 maja br., system e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. W usłudze Twój e-PIT istnieje możliwość korekty zeznania, zarówno zaakceptowanego przez podatnika, jak i zaakceptowanego automatycznie. Składając korektę można zmienić w zeznaniu m.in. dane dot. ulg czy OPP, której przekazujemy 1,5 proc. podatku (informacje w zakresie OPP można skorygować jedynie w korekcie złożonej do końca maja 2023 r.). Należy przy tym pamiętać, że deklaracje PIT-37 i PIT-38 złożone po 2 maja stanowią korekty tych zeznań, zarówno zaakceptowanych przez podatnika, jak i zaakceptowanych automatycznie w usłudze Twój e-PIT. Warto też pamiętać, że jeżeli korekta zeznania PIT nie jest składana w toku postępowania podatkowego w sprawie unikania opodatkowania, nie wymaga uzasadnienia. Dołączenie do korekty uzasadnienia i opisanie popełnionego błędu w pierwotnym zeznaniu, będzie w takim przypadku dobrowolne.
 

Automatyczna akceptacja - kogo dotyczy?

Resort finansów przypomina też, że jeżeli podatnik nie złożył samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., to z upływem 2 maja jest ono automatycznie akceptowane. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Trzeba też pamiętać, że zeznania PIT-28 i PIT-36 nie zostały automatycznie zaakceptowane 2 maja, ponieważ wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika. - O północy 3 maja 2023 r. rozpoczęła się automatyczna akceptacja zeznań w usłudze Twój e-PIT. Przewidujemy, że potrwa ona do 10 maja br. Usługa w tym czasie nie będzie dostępna - informuje resort finansów. Zaznacza też, że osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej samodzielnie wypełniają i przesyłają do urzędu skarbowego zeznanie PIT-36 lub PIT-36L. Mogą to zrobić w systemie e-Deklaracje. Poprzez e-Deklaracje mogą również rozliczać się osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej.
Formularze PIT można też składać w formie papierowej w urzędach skarbowych. W przypadku zeznań wysłanych pocztą o zachowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego.
 

Wysokie zwroty to wynik obniżenia podatków

Jak mówił wiceminister Artur Soboń, Polacy otrzymują wysokie zwroty z podatku w związku ze zmianami z połowy ubiegłego roku. - Jeśli spojrzymy na całość, to w sumie wszystkie zmiany podatkowe, które przeprowadziliśmy to blisko 30 mld zł więcej w kieszeniach podatników jeśli chodzi o podatek PIT - przekazał.
- Zwroty, które wynikają z korekty, którą przeprowadziliśmy w postaci obniżki w połowie roku, to około 2,5 tys. zł zwrotu na podatnika za rok 2022. To środki, które realnie wspierają gospodarstwa domowe w trudnej sytuacji wysokiej inflacji - przyznał wiceminister.
W audycji radiowej padła też zapowiedź kolejnych zmian podatkowych.  - W najbliższym tygodniu będziemy pracowali w Senacie nad uproszczeniami kolejnego pakietu Slim VAT 3, to będą korzystne dla podatników zmiany podatkowe - zapowiedział wiceminister. - Przygotowujemy dużą zmianę ordynacji podatkowej, będziemy ją konsultować ze wszystkimi zainteresowanymi, aby wypracować jak najlepszy projekt - dodał, wyjaśniając, że dalsze zmiany i uproszczenia będą ogłaszane w ramach konwencji programowych PiS.

Skomentuj artykuł: