Aktywa funduszy emerytalnych znów w górę!

Listopad był drugim z rzędu pomyślnym miesiącem dla inwestujących w akcje, zatem i oszczędzający na emeryturę w OFE mogli się cieszyć z wzrostów na GPW. Był to czwarty w tym roku miesiąc wzrostu aktywów i dodatniego wyniku z zarządzania, który był wyraźnie lepszy od poprzedniego i zdecydowanie najwyższy w całym roku - napisała Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych (IGTE).

Według danych Analizy Online SA w listopadzie 2022 r. OFE zyskały średnio 9,7%, przy czym wyniki zarządzania wahały się między 9,1% a 10,2%. Najlepiej poradziło sobie NNLife OFE, a relatywnie najsłabiej lider poprzedniego miesiąca, czyli Generali OFE. Warto zaznaczyć, że uzyskany przez branżę wynik był najlepszy w tym roku: OFE wypracowały niemal 13,85 mld zł wobec 9,57 mld zł w październiku, 8,75 mld zł w marcu i 2,64 mld zł w lipcu.

I ponownie krótkoterminowo (do roku włącznie) wszystkie OFE są pod kreską, ale strata za ostatnich 12 miesięcy zmniejszyła się w listopadzie znacząco, natomiast wyniki w dłuższych horyzontach pozostają dodatnie.

Czołówka ani druga połowa tabeli nie uległy zmianie: prowadzi od ubiegłego miesiąca Allianz Polska OFE, a za nim jest Generali OFE choć w perspektywie 36-miesięcznej stracił poprawioną wcześniej ocenę „3” i powrócił do „1”.  OFE PZU „Złota jesień” natomiast utrzymała trzecią pozycję, poprawiając punktację w horyzoncie trzyletnim z „4” na „5”.

W podobnym wymiarze jak wyniki, w listopadzie zwiększyły się też aktywa otwartych funduszy emerytalnych. Ich wartość wzrosła o 9,6% wobec wzrostu o 7% przed miesiącem. Oznacza to wzrost ich wartości o ponad 13,5 mld zł do 155,4 mld zł. To najwięcej od maja br.

Otwarte Fundusze Emerytalne przelały do ZUS środki w wysokości 527,9 mln zł w ramach tzw. suwaka, natomiast ZUS przekazał im nowe wpłaty w wysokości 301,2 mln zł, saldo ponownie było więc ujemne (-227 mln zł).

Niezmiennie pozycję lidera pod względem wartości aktywów netto utrzymuje Nationale-Nederlanden OFE, do którego należy ponad jedna czwarta całego rynku. Dwucyfrowe udziały należą jeszcze do Aviva OFE i OFE PZU „Złota Jesień”.

- W końcówce roku trudnego dla światowej ekonomii na rynkach pojawiło się trochę optymizmu. To pozwoliło inwestorom na odrabianie strat, dzięki temu OFE drugi miesiąc z rzędu mogły odnotować dobre wyniki: +7,3% w październiku i +9,7% w listopadzie. Tegoroczne doświadczenia bardzo wyraźnie pokazują, że na inwestycje, zwłaszcza na emeryturę, trzeba patrzeć w szerszym horyzoncie czasowym - kierować się strategią, nie emocjami, być cierpliwym, pamiętać, że zjawiska na rynku, nawet te nieprzewidywalne, wpisują się w konkretne, cykliczne schematy, a efektywność inwestycji związana jest bezpośrednio z konsekwencją w długiej perspektywie

- komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.
Źródło

Skomentuj artykuł: