Ambitne plany Orlenu. Wielomiliardowe projekty!

PKN Orlen zainwestuje w 2023 r. 34 mld zł - poinformował w Gdańsku prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zapowiedział m.in. rozbudowę mocy nawozowych. Koncern jest właścicielem Anwilu - drugiego producenta nawozów w Polsce.

Dodał, że spółka w 2022 r. na realizację projektów inwestycyjnych wydała 17 mld zł. Wskazał, że koncern dalej będzie inwestować w energetykę nisko i zeroemisyjną, w onshore i offshore (lądowe i morskie farmy wiatrowe)."W 2024 r. rozpoczniemy inwestycję na Bałtyku" - powiedział Obajtek.

Nadmienił też, że w tym roku koncern poda lokalizacje dla małych i średnich reaktorów atomowych, które zamierza budować. Państwowa Agencja Atomistyki informowała w styczniu tego roku, że prowadzi analizę wniosku o ocenę technologii SMR złożonego przez Orlen Synthos Green Energy.

Zapowiedział też "rozbudowę mocy nawozowych" - PKN Orlen jest właścicielem Anwilu, który jest drugim producentem nawozów w Polsce.

"Analizujemy budowę kompleksu petrochemicznego, który będzie kosztował miliardy dolarów" - poinformował również Obajtek.

"Proszę sobie wyobrazić samodzielną firmę Lotos. Nie miałaby takich możliwości, nie miałby partnerów do takich inwestycji"

- powiedział Obajtek. 

"Stworzyliśmy koncern który może prowadzić inwestycje. Nikt nie został zwolniony" - podkreślił.

"Będziemy inwestować, bo tu jest strategiczne okienko morskie, które trzeba wykorzystać, by się rozwijać" - zaznaczył Obajtek.

Wartość inwestycje w strategii powiększonej o Lotos i PGNiG grupy Orlen będą większe niż przewidywana w poprzedniej strategii kwota 140 mld zł - zapowiedział prezes PKN Orlen.

PKN Orlen zainaugurował budowę morskiego terminalu przeładunkowego na Martwej Wiśle. Szacowany koszt tej inwestycji to 500 mln zł. Terminal ma być oddany do użytku w 2025 roku.

Źródło

Skomentuj artykuł: