Apple to jedyna firma warta 2 biliony dolarów. To jednak prawdopodobnie wkrótce się zmieni

Apple jest jedyną amerykańską firmą, której wartość rynkowa wynosi 2 biliony dolarów. Ale wkrótce może mieć znacznie więcej towarzystwa w tym elitarnym gronie.

Microsoft (MSFT) jest wart prawie 2 biliony dolarów. Amazon (AMZN) ma kapitalizację rynkową w wysokości 1,7 bln USD, a właściciel Google Alphabet (GOOGL) jest wart około 1,5 bln USD.

Akcje spółek technologicznych wróciły w ostatnich tygodniach z hukiem, pomagając Nasdaqowi i innym zbliżyć się do rekordowych poziomów.

W rzeczywistości, Tech's Magnificent Seven - pięć akcji FAANG: Facebook (FB), Amazon, Apple (AAPL), Netflix (NFLX) i Alphabet, a także Microsoft i Tesla (TSLA) - jest teraz łącznie wartych około 9,3 biliona dolarów. To jedna czwarta całkowitej wartości rynkowej indeksu S&P 500 wynoszącej 37,5 bln USD.

Eksperci uważają, że odbicie technologiczne prawdopodobnie nadal będzie kontynuowane.

Dzieje się tak, ponieważ oczekuje się, że duże firmy technologiczne będą publikować solidne zyski w dającej się przewidzieć przyszłości.

Oczekiwania co do zysków dla indeksu S&P 500 w tym roku sięgają szczytu, ponieważ inwestorzy spodziewają się wielkiego ożywienia, a technologia jest tego istotna. Te firmy są po prostu tak dominujące

powiedział Daniel Morgan, starszy menedżer portfela w Synovus Trust Company.

Morgan dodał, że dopóki czołowe firmy technologiczne będą generować silny wzrost zysków, to wszystkie z nich, w tym starsze, bardziej dojrzałe firmy z grupy, takie jak: Apple i Microsoft, powinny pozostać ulubieńcami Wall Street.

Morgan zwrócił też uwagę, że chociaż niektórzy liderzy technologiczni lat 90., tacy jak IBM (IBM), Oracle (ORCL) i Cisco (CSCO), w końcu zaczęli odnotowywać wolniejsze poziomy zysków i wzrostu sprzedaży, to nie wydaje się by działo się to z obecnymi liderami Nasdaq.

Analityk JPMorgan Doug Anmuth spodziewa się, że Amazon w odpowiednim czasie osiągnie poziom 2 bilionów dolarów. Anmuth stwierdził w niedawnym raporcie, że Amazon jest jego „faworytem” wśród akcji FAANG, które osiągają zyski w pierwszym kwartale i że w ciągu następnych 12 miesięcy mogą wzrosnąć o kolejne 30%. To podniosłoby jego wartość rynkową do około 2,2 biliona dolarów.

W innym raporcie Anmuth zauważył, że Alphabet powinien nadal nabierać tempa dzięki sile swojej podstawowej działalności. Oszacował, że jednostka wyszukiwania Google jest warta około 1 biliona dolarów samodzielnie, podczas gdy YouTube jest wyceniany na około 400 miliardów dolarów. Nie oznacza to, że wszystkie duże akcje spółek technologicznych z 2021 r. są notowane po szalenie wysokich, „bąbelkowych” wycenach.

Tak, Amazon i Tesla mają niezwykle bogate wskaźniki ceny do zysków, wyceny dla Facebooka i Google są bardziej rozsądne. Podobnie dla Microsoft i Apple, które również wypłacają kwartalne dywidendy, dzięki czemu są bardziej atrakcyjne niż obligacje skarbowe o niskiej rentowności.

Co więcej, bilanse większości wielkich technologii są nieskazitelne, z dużą ilością gotówki i niewielkim długiem. To główny powód, dla którego czołowe firmy technologiczne również okazały się bezpieczniejszymi inwestycjami w tych burzliwych czasach. Zdaniem niektórych ekspertów większość z nich oferuje produkty i usługi, które dobrze radziły sobie podczas pandemii - i powinny nadal to robić, gdy gospodarka się odrodzi.

Źródło

Skomentuj artykuł: