Apple wyprodukuje nowego iPhona nie w Chinach a w Indiach

Apple poinformował, że rozpoczął produkcję swojego iPhone'a 14 w Indiach, ponieważ dywersyfikuje swoje łańcuchy dostaw. Firma produkuje większość swoich telefonów w Chinach, ale przeniosła część produkcji poza ten kraj, z powodu rosnącego napięcia między Waszyngtonem a Pekinem.

Chińska polityka „zero-Covid”, która wywołała powszechne blokady w tym kraju, spowodowała również poważne zakłócenia dostaw dla wielu firm podczas pandemii.

Gigant technologiczny zaprezentował swojego najnowszego iPhone'a na początku tego miesiąca.
„Nowa linia iPhone'ów 14 wprowadza przełomowe nowe technologie i ważne funkcje bezpieczeństwa. Cieszymy się, że możemy produkować iPhone'a 14 w Indiach” - czytamy w oświadczeniu Apple.

Tajwański Foxconn, który produkuje większość telefonów Apple, od 2017 roku prowadzi swą działalność w południowoindyjskim stanie Tamil Nadu, gdzie produkuje starsze wersje telefonów.
Teraz jednak Apple stawia na to, że to w Indiach będzie produkowany jego najnowszy produkt - iPhone 14. Apple chce również w ten sposób zwiększyć swoją obecność w tym kraju. W ubiegłym roku jego udział w rynku wynosił tam około 4%.

Amerykański gigant stara się konkurować ze znacznie tańszymi smartfonami z Korei Południowej i Chin, które nadal dominują na indyjskim rynku smartfonów.

Produkcja w Indiach nie oznacza jednak, że telefony będą tańsze głównie z powodu wysokich ceł importowych na komponenty i innych podatków.

Tak więc, gdy Hindusi będą mogli patrzeć na tag „Made in India” na swoim iPhonie, nadal będą musieli zapłacić sporą sumę, aby go posiadać.

Ocenia się, że ogłoszenie informacji, że produkcja iPhone'a przeniosła się do Indii, jest wygraną dla administracji premiera Narendry Modiego. Jego rząd rozpoczął swoją sztandarową kampanię „Make in India” osiem lat temu, ponieważ miała ona na celu zwiększenie produkcji i eksportu kraju.

Oświadczenie Apple oznacza najnowszy krok w kierunku dywersyfikacji łańcuchów dostaw, aby uniknąć zakłóceń w miarę wzrostu napięć między Chinami a USA w sprawie Tajwanu i handlu.
Na początku tego miesiąca analitycy banku inwestycyjnego JP Morgan oznajmili, że spodziewają się, że Apple przeniesie w tym roku około 5% produkcji iPhone'a do Indii. Raport przewiduje również, że do 2025 roku jedna czwarta całej produkcji iPhone'a będzie się mieściła w tym kraju.

Tymczasem w ubiegłym roku dostawca Apple Foxconn zainwestował 1,5 miliarda dolarów w Wietnamie, według rządu tego kraju Azji Południowo-Wschodniej. Wietnamskie media państwowe poinformowały w zeszłym miesiącu, że firma podpisała umowę o wartości 300 milionów dolarów na rozbudowę swojego zakładu na północy kraju w celu zwiększenia produkcji.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: