Bill Gates przekazuje fundacji 20 miliardów USD i planuje opuścić listę bogaczy

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie nie zamierza nadal koncentrować się na utrzymaniu swej pozycji w rankingu najbardziej majętnych ludzi na naszym globie. Właśnie ogłosił, że przekazuje 20 miliardów dolarów ze swojego majątku do fundacji Fundacji Billa i Melindy Gatesów, która zwiększa swoje wydatki w obliczu globalnych wyzwań, w tym pandemii i wojny na Ukrainie.

Fundacja, jedna z największych na świecie organizacji filantropijnych, planuje zwiększyć swoje wypłaty o 50% w stosunku do poziomów sprzed pandemii, z prawie 6 miliardów dolarów do 9 miliardów dolarów rocznie do 2026 roku.

Współzałożyciel Microsoftu i jego była żona Melinda French Gates zobowiązali się przekazać zdecydowaną większość swojego majątku fundacji, którą założyli razem 20 lat temu, a także innym przedsięwzięciom filantropijnym.

Para ogłosiła swój rozwód w maju 2021 roku, deklarując, że będą pracować razem jako współprzewodniczący w dwuletnim okresie próbnym.

Z szacowanym majątkiem netto na około 114 miliardów dolarów Bill Gates jest obecnie czwartą najbogatszą osobą na świecie według Bloomberga Billionaire Index, a większość jego majątku jest związana z akcjami Microsoftu.

Gates nie zamierza jednak na zawsze zajmować tak wysoką pozycję. „Zejdę w dół i ostatecznie opuszczę listę najbogatszych ludzi na świecie” – napisał Gates w poście na blogu.

„Mam obowiązek zwrócić moje zasoby społeczeństwu w sposób, który ma największy wpływ na poprawę życia” - stwierdził Bill Gates.

Źródło

Skomentuj artykuł: