Podczas gdy technologiczne cudowne dzieci i młodzi celebryci platform społecznościowych przyciągają największą uwagę światowych mediów, to najbogatsi ludzie na naszym globie są w przeważającej większości starzejącymi się przedsiębiorcami.
Uwagę światowych mediów skupiają na ogół młodsi miliarderzy technologiczni, tacy jak Elon Musk (51 lat) czy Mark Zuckerberg (39 lat). Jednak według przeprowadzonych niedawno badań zdecydowana większość miliarderów jest w wieku emerytalnym.
Średni wiek 3 194 miliarderów na świecie wynosi obecnie 67 lat, podała firma Altrata w raporcie opublikowanym w środę. Czterdzieści dwa procent ma ponad 70 lat, a jedynie mniej niż 10% jest w wieku poniżej 50 lat.
Światowi miliarderzy to w dużej mierze starzejący się przedsiębiorcy, tacy jak Warren Buffett, 92 lata i Bernard Arnault, 74, którzy spędzili całe życie, a nawet pokolenia, docierając do klubu najbogatszych ludzi na naszym globie. Według raportu mediana wieku światowych miliarderów w ciągu ostatnich pięciu lat nieznacznie wzrosła.
„Wielu młodszych miliarderów wzbogaciło się na najnowszych technologiach, które były przemysłem szybko tworzącym bogactwo i przyciągało wiele uwagi mediów” - powiedziała Maya Imberg, dyrektor analityki w Altrata, które przeprowadziło stosowne badania. - "Jednak bogactwo na ogół potrzebuje dużo czasu, aby je zgromadzić, chyba że zostanie odziedziczone. Potrzeba ogromnej większości ich życia biznesowego, aby stworzyć taką ilość bogactwa.”
Z przeprowadzonej analizy wynika, że różne grupy wiekowe miliarderów mają również różne źródła bogactwa. Dla miliarderów poniżej 50 roku życia technologia i bankowość / finanse stanowią większość ich bogactwa, przy czym 21% zarabia fortuny w bankowości / finansach, a 20% w technologii. Miliarderzy w wieku od 50 do 70 lat zarabiali większość pieniędzy w bankowości / finansach (24%) i konglomeratach przemysłowych (8,3%), podczas gdy ci powyżej 70 roku życia zarobili miliardy na finansach (18%), konglomeratach (11%) i nieruchomościach (8,3%).
Ogólnie rzecz biorąc, populacja światowych miliarderów spadła o 3,5% w 2022 r., do łącznej liczby 3 194, według Altraty. Największą liczbę miliarderów na świecie nadal mają Stany Zjednoczone, (prawie jedną trzecią). Z kolei Chiny miały 955 miliarderów.
Według raportu kobiety nadal stanowią niewielki odsetek miliarderów, wynoszący 12,5%. Jednak jako grupa są młodsze niż ich męscy odpowiednicy.
Nowy Jork jest nadal najlepszym miastem dla miliarderów na całym świecie z 136 bogaczami. Hongkong zajął drugie miejsce z 112, a następnie San Francisco (84), Moskwa (76) i Londyn (75).
Podczas gdy cztery z 15 największych miast miliarderów znajdują się w USA, Imberg twierdzi, że światowe bogactwo szybko rozprzestrzenia się na inne kraje.
„Gdybyś spojrzał na tę listę miast 10 lat temu, wyglądałaby inaczej” - powiedziała. „Teraz jest sporo chińskich miast i tych spoza USA.”