Branża nieruchomości. Jeszcze na fali czy już dryfujemy?

Jak podwyżka stóp procentowych wpływa na rynek nieruchomości? Jak branża reaguje na niestabilną światową sytuację polityczną? Gdzie jesteśmy, jeśli chodzi o wprowadzanie ESG? Jakie wyzwania mają włodarze miast wobec dynamicznych zmian w zakresie potrzeb mieszkańców? Kto napędza dzisiaj rynek najmu powierzchni biurowych? Na te pytania spróbują odpowiedzieć najwięksi gracze rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych: deweloperzy, eksperci, analitycy, przedstawiciele administracji publicznej, architekci i nie tylko. 12. edycja Forum Rynku Nieruchomości już w dniach 2-3 czerwca w Sopocie.

Najnowszy raport firmy doradczej JLL pokazuje, że niepewność geopolityczna i zmiany makroekonomiczne w I kw. 2022 r. sprawiły, że sprzedaż nowych mieszkań spadła aż o 31% w odniesieniu do I kwartału 2021 r. Czy taki trend się utrzyma? Analitycy podkreślają, że negatywne czynniki związane z sytuacją w Ukrainie oraz szybko rosnąca inflacja, znacząco wpłynęły na decyzje i nastroje kupujących nieruchomości. To bieżące tematy, które na pewno pojawią się w dyskusjach.

Forum Rynku Nieruchomości rozpocznie gość specjalny, Edwin Bendyk, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego, który spróbuje określić kierunki potencjalnych zmian na świecie i jego możliwej przebudowy w odpowiedzi na zaistniałe liczne kryzysy i wyzwania geopolityczne. Będzie to spojrzenie całościowe, nie tylko ukierunkowane na branżę nieruchomości. Gość specjalny, podejmie się też próby odpowiedzi na pytanie, nurtujące chyba wszystkich: jak z optymizmem patrzeć w przyszłość?

Jednym z tematów, który rozgrzewa w ostatnim czasie branżę nieruchomości, jest ESG. Co będzie największym wyzwaniem dla inwestorów, deweloperów i banków? M.in. te zagadnienia poruszą w trakcie dyskusji Katarzyna Chwalbińska-Kusek (ESG & Sustainability Lead Associate Director, Savills), Tomasz Gasiński (dyrektor zespołu Sustainability, Deloitte Poland),  Agata Golec (Chief Specialist at Skanska Sustainability and green buisiness, Skanska), Maria Krawczyńska (CSR and Sustainabilty Director/ Dyrektor Departamentu CSR i Zrównoważonych Finansów BNP Paribas) oraz Konrad Płochocki, dyrektor generalny i wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Ciekawie zapowiada się również prezentacja raportu oraz dyskusja o tym, jak zmiany postaw konsumentów zmieniają rynek mieszkaniowy. W branżowych rozmowach z obszaru nieruchomości komercyjnych, warto zwrócić uwagę na panele: Wielka rezygnacja czy wielka integracja? Kto napędza dzisiaj rynek najmu powierzchni biurowych? oraz  Biurowe rewolucje, czyli smart workplace w służbie workplace experience.

W tym roku jeszcze więcej czasu Forum oddane zostaje samorządom.

Z niecierpliwością czekamy na dyskusje panelowe, w których pojawią się przedstawiciele władz polskich miast. Poruszone zostaną m.in. tematy dotyczące rosnącego zainteresowania deweloperów rynkami regionalnymi czy też wyzwań, które stoją przed samorządami wobec dynamicznych zmian postaw i potrzeb mieszkańców – zaznacza Bartosz Zeidler, prezes zarządu Nowego Adresu, organizatora Forum.

Bardzo cieszymy się, że nasze zaproszenie przyjęli Wiceprezydenci i Prezydenci. Reprezentowane będą nie tylko największe miasta takie jak Poznań, Wrocław, Katowice czy Warszawa ale również mniejsze, m.in. Jelenia Góra i Częstochowa - dodaje.

Szczegółowe informacje dotyczące programu Forum Rynku Nieruchomości można sprawdzić na stronie: https://www.biznesowi.pl/konferencje/forum-rynku-nieruchomosci/

Źródło

Skomentuj artykuł: