Sejm uchwalił ustawę o aplikacji mObywatel. Aplikacja będzie dzięki temu traktowana na równi z tradycyjnym plastikowym dowodem osobistym. To jedno z głównych założeń projektu ustawy, który przygotował rząd.
Z rządowych danych wynika, że Polacy chętnie korzystają z usług elektronicznych. Aplikację mObywatel pobrało już 9,5 mln osób. A będzie ich zapewne jeszcze więcej po sejmowej akceptacji dla rządowego projektu ustawy,.
— Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa. Wprowadzamy poszerzony zakres usług aplikacji. Dzięki temu wiele spraw będziemy mogli załatwić bez wychodzenia z domu oraz płacić online za usługi publiczne. Dokumenty elektroniczne w aplikacji mObywatel będą traktowane tak samo jak dokumenty tradycyjne - podkreśla premier Mateusz Morawiecki. - Do popularnych usług cyfrowych, z których korzystają Polacy, należą również profil zaufany, Internetowe Konto Pacjenta, eRecepty - dodał.
Bez plastiku w portfelu
Jak podała "Codzienna", dzięki tym rozwiązaniom nie trzeba obecnie nosić ze sobą dowodu osobistego, prawa jazdy, czy dowodu rejestracyjnego. W czasi wizyty lekarz może wystawić e-receptę, elektroniczne skierowanie na badania, czy zwolnienie L-4. - Żyjemy w czasach kiedy świat rozwija się bardzo szybko, a usługi elektroniczne zaczynają dominować. Zakupy, opłaty rachunków, otworzenie konta w banku czy złożenie wniosku o wyrobienie dokumentu to wszystko możemy dziś robić przez internet - zaznaczył premier.
Rząd wprowadził szereg rozwiązań, które ułatwiły życie naszym Polakom, są to m.in. wspomniane eRecepty, eZwolnienia czy mPrawoJazdy. dzieki tym nowinkom cyfrowym w 2022 roku wystawiono ponad 1,4 mld e-recept - czyli to tak, jakby każdy obywatel otrzymał w zeszłym roku 37 recept.
Polacy chętnie korzystają również z profilu zaufanego. Aktualnie mamy blisko 16 mln profili zaufanych. Popularnością cieszy się również Internetowe Konto Pacjenta - korzysta z niego ponad 16,5 mln mieszkańców naszego kraju. - Polacy chętnie korzystają z tych rozwiązań, dlatego wiemy, że elektroniczne usługi są niezbędne - poinformował premier Morawiecki. - Budujemy nowoczesne państwo. Jesteśmy pierwszym rządem, który przełamał w Polsce niemoc w zakresie wykorzystania tych właśnie najnowszych technologii, najnowszych dobrodziejstw cyfrowych w administracji państwowej. Szeroko otworzyliśmy wrota dla wszystkich obywateli do korzystania z usług elektronicznych, z usług onlinowych – podkreślił. Dlatego też rząd skierował do Sejmu projekt ustawy, która umożliwia potwierdzenie tożsamości aplikacją we wszystkich sytuacjach, w których obecnie wymaga się okazania dowodu osobistego. Na mocy nowych przepisów "cyfrowy dokument będzie tożsamy z tradycyjnym dowodem osobistym". - Elektroniczna wersja dokumentów – dowód osobisty, legitymacja studencka lub emeryta-rencisty ZUS będą tak samo ważne jak tradycyjne dokumenty - zapowiada premier. - Dzięki temu nie będziemy musieli mieć dokumentów ze sobą, wystarczy telefon komórkowy. Aplikacja umożliwi również płatności online za usługi publiczne – dodał szef rządu. \
Oto, co potrafi mObywatel
Nowy zakres usług aplikacji mObywatel to m.in.: cyfrowy asystent do kontaktów z urzędem, płatności urzędowe, a także cyfrowy dokument tożsamości uznawany na równi z tradycyjnym.
Elektroniczna administracja już teraz pozwala załatwić nam wiele spraw urzędowych z wykorzystaniem aplikacji. To duża oszczędność czasu. - Co znaczy w praktyce udostępnić obywatelom tyle nowych funkcji, dokumentów, możliwości załatwiania swoich spraw przez internet? Tak naprawdę jest to realizacja naszego postulatu wolności - postulatu dobrowolności i wolności. Niech każdy załatwia swoje sprawy tak jak chce i niech ma jak najwięcej wolnego czasu na swoje własne sprawy – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Dzięki aplikacji mObywatel obywatele już teraz mogą m.in.:
• w bezpieczny sposób pobierać i okazywać swoje dane;
• realizować eRecepty;
• przechowywać potwierdzenie odbytego szczepienia przeciwko COVID-19;
• potwierdzać nabyte uprawnienia kierowcy;
• sprawdzać swoje punkty karne;
• korzystać z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej;
• zgłosić naruszenie środowiskowe;
• korzystać z mLegitymacji emeryta-rencisty ZUS;
• korzystać z mLegitymacji adwokackiej;
• korzystać z mLegitymacji poselskiej;
• złożyć wnioski w wybranych obszarach.
Rewolucja w administracji publicznej
Po wejściu w życie ustawy o mObywatelu, w aplikacji pojawi się ponad 20 nowych usług. - mObywatel jest dostępny od 2017 r., jednak wiele placówek i urzędów nie uznawało dokumentów cyfrowych dostępnych w aplikacji. Teraz to się zmieni i już wkrótce w Polsce będzie można potwierdzać tożsamość, legitymując się nowym – cyfrowym dokumentem tożsamości – wyjaśnia Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Aplikacja mObywatel ma też w niedalekiej przyszłości m.in. wysyłać powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty, czy paszport. Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy.
Podsumowując, trzeba podkreślić, że cyfrowy dokument tożsamości to nie jest dowód osobisty w formie elektronicznej – to zupełnie nowy dokument (funkcjonujący niezależnie od dowodu osobistego), którym będziemy mogli posługiwać się w kraju. - Ten elektroniczny dokument będzie powszechnie respektowany – w urzędach, bankach i w każdym miejscu, gdzie załatwiamy nasze sprawy i musimy pokazać dokument tożsamości. Teraz będziemy mogli posłużyć się też aplikacją mObywatel – zaznaczył minister Andruszkiewicz. - Stajemy się największym krajem z tak potężnym portfelem cyfrowym. To ogromna rewolucja w administracji publicznej i w kontaktach obywateli z urzędami – dodał minister Andruszkiewicz.
Pamiętajmy, że cyfrowym dokumentem tożsamości nie będziemy mogli posłużyć się przekraczając granicę kraju (tu wciąż wymagane będzie okazanie dowodu osobistego w formie tradycyjnej albo paszportu) oraz wnioskując o dowód osobisty.
Jeśli nie masz jeszcze aplikacji mObywatel, możesz ją pobrać na systemy Android z Google Play lub iOS z App Store. Aby zacząć z niej korzystać, zaloguj się przez profil zaufany.
Więcej informacji na: gov.pl/mobywatel.