Budżet UE: Polska rusza z wydatkowaniem

W kontekście funduszy UE 2021–2027 zakończyliśmy negocjacje wszystkich programów - powiedziała w wywiadzie opublikowanym w "Rzeczpospolitej" wiceszefowa MFiPR Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Pod koniec roku 2022 w konstruktywnym dialogu z Komisją Europejską domknęliśmy kluczowych kwestii. W kontekście funduszy UE 2021–2027 zakończyliśmy, jako kraj członkowski, negocjacje wszystkich programów krajowych. Dodając do tego prace, które służyły uruchomieniu wdrażania na poziomie Polski, czyli m.in. zatwierdzenie ustawy wdrożeniowej, przygotowanie narzędzi informatycznych czy opracowanie wytycznych, mogę powiedzieć, że jesteśmy, jako kraj, właściwie przygotowani - powiedziała Jarosińska-Jedynak.

Jej zdaniem "najdobitniej świadczą o tym harmonogramy naborów wniosków, które zakładają uruchamianie niektórych konkursów w pierwszym kwartale tego roku – niektóre z nich już zostały ogłoszone".

Dodała, że "w kontekście KPO pierwsze konkursy ruszyły w drugiej połowie zeszłego roku". 

- Specyfika wydatkowania jest taka, że obecnie inwestycje i reformy finansowane są ze środków krajowych, zabezpieczonych przez PFR. Wnioski o płatność do KE składane są dopiero po zrealizowaniu zaplanowanych na okres objęty danym wnioskiem inwestycji i reform. Dopiero po zatwierdzeniu takiego wniosku następuje przekazanie transzy środków KPO do budżetu państwa - powiedziała.

Źródło

Skomentuj artykuł: