Ceny biletów. Rząd apeluje do PKP

Rząd oczekuje od PKP podjęcia działań organizacyjnych, które przełożą się na lepszą ofertę cenową biletów kolejowych - powiedział dzisiaj na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, na razie nie ma planów obniżki VAT na bilety.

- Oczekujemy od PKP podjęcia działań o charakterze organizacyjnym, wprowadzenia odpowiednich planów sprzedażowych, które przełożyłyby się na lepszą ofertę cenową - powiedział Müller. Jak dodał, rząd szuka "rozwiązań, które obniżą ceny biletów, ale oczekujemy też działań spółki PKP". Zaznaczył, że na razie nie ma planów obniżenia podatku VAT na bilety kolejowe.

Müller przypomniał też, że w 2022 r. rząd przygotował program dofinansowania kolei, żeby "wysokie ceny energii elektrycznej nie wpłynęły jeszcze bardziej negatywnie na dalekobieżny transport kolejowy".

Od 11 stycznia PKP Intercity podniosło ceny biletów na swoje pociągi. Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosły średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Przewoźnik jako główny powód podwyżki podał bardzo duży wzrost cen energii elektrycznej.

Źródło

Skomentuj artykuł: