Chiny największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa gospodarczego Wielkiej Brytanii

Chiny stanowią „największe zagrożenie państwowe” dla bezpieczeństwa gospodarczego Wielkiej Brytanii, powiedział BBC wicepremier Oliver Dowden. Dane pokazują, że w zeszłym roku z powodu obaw o bezpieczeństwo narodowe rząd interweniował w ośmiu próbach przejęcia brytyjskich firm przez chińskich nabywców.

To więcej niż w jakimkolwiek innym kraju. Dowden zapewnił, że był bardzo krytyczny w kwestii bezpieczeństwa narodowego Wielkiej Brytanii.

„Mówię bardzo jasno, że nie chcę, abyśmy oddzielali się od Chin, nie sądzę, że leży to w naszym interesie” - powiedział. „Ale jednocześnie musimy mieć jasność co do ochrony naszego bezpieczeństwa narodowego, tak samo jak Chińczycy”.

Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie narodowym i inwestycjach z 2021 r. rząd ma prawo blokować lub nakładać środki zaradcze na inwestycje uznane za stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

W raporcie Biuro Rady Ministrów poinformowało, że otrzymało 866 powiadomień o potencjalnych naruszeniach w ostatnim roku finansowym, dotyczących obszarów takich jak obrona, energia, zaawansowane materiały i komunikacja.

Biuro Rady Ministrów wydało „ostateczne rozkazy” w 15 przypadkach podejrzanych przejęć, blokując je, cofając lub nakładając warunki na umowy w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego.

Zapytany, dlaczego chińskie transakcje były nieproporcjonalnie ukierunkowane, Dowden powiedział: „Pierwszym [powodem] jest to, że Chiny są po prostu bardzo dużym inwestorem na całym świecie. Po drugie, jak przedstawiliśmy w naszym przeglądzie bezpieczeństwa narodowego, Chiny stanowią największe państwowe zagrożenie dla bezpieczeństwa gospodarczego”. „Nie jest więc niespodzianką, że powinniśmy uważnie przyglądać się chińskim transakcjom. Ale równie dobrze patrzymy na wszystkie”.

Chińskie firmy były w ciągu ostatnich kilku lat celem organów regulacyjnych na całym świecie w związku z obawami, że państwo chińskie może wykorzystać je do celów szpiegowskich. Wybitnymi przykładem jest gigant telekomunikacyjny Huawei, który został zakazany w 2020 r. w brytyjskich sieciach komórkowych 5G. W ubiegłym roku chińska aplikacja społecznościowa TikTok została zakazana na urządzeniach rządowych w Wielkiej Brytanii w ramach przeglądu bezpieczeństwa.

W raporcie Dowden stwierdził, że ustawa o bezpieczeństwie narodowym i inwestycjach ma być „lekkim akcentem”, zachęcając do inwestycji w Wielkiej Brytanii, a jednocześnie chroniąc bezpieczeństwo narodowe „w coraz bardziej niestabilnym świecie”.

Dodał, że blokując lub nakładając środki zaradcze na transakcje, zagraniczni inwestorzy mieliby więcej zaufania do inwestowania w Wielkiej Brytanii, „ponieważ wiedzą, że jest bezpieczna”.

„Ale jednocześnie nie możemy znaleźć się w sytuacji, w której całkowicie oddzielamy się od gospodarki takiej jak chińska, nie leży to w naszym narodowym interesie pod względem miejsc pracy i dobrobytu” - podkreślił.

To, co musimy zrobić, to zmniejszyć ryzyko tego zaangażowania. I właśnie to umożliwia nam tego rodzaju prawodawstwo”.

Źródło

Skomentuj artykuł: