Coraz więcej Holendrów ma problemy z płaceniem rachunków

Gwałtownie rośnie liczba gospodarstw domowych, które mają problemy z płaceniem rachunków za energię - informuje portal NOS. Firmy dostarczające gaz i prąd wskazują, że głównym powodem jest gwałtowny wzrost cen ich produktów.

Nie tylko coraz więcej mieszkańców Niderlandów spóźnia się z płaceniem rachunków za energię, ale rośnie także średnia kwota zadłużenia, wynika z ustaleń portalu.

W Vattenfall tysiące klientów ma zaległości w płatnościach większe niż dwa miesiące, wynika z informacji tego dostarczyciela energii.

„Problemem jest także zaległa kwota” – powiedział NOS Martin Neef, kierownik ds. terminowych płatności w Vattenfall. „Kiedyś zaległości wynosiły dziesiątki euro, teraz liczymy je w setkach” – twierdzi.

Podobny problem mają inne duże firmy, takie jak Eneco i Essent. „Gwałtownie rośnie liczba wysyłanych przez nas przypomnień o płatnościach” – mówi rzecznik Eneco cytowany przez portal.

Z badań zamówionych przez dziennik „Algemeed Dagblad” wynika, iż ponad połowa mieszkańców Niderlandów (54 proc.) zeszłej zimy obniżyła temperaturę ogrzewania swoich mieszkań ze względu na wysokie koszty ogrzewania.

Czterech na dziesięciu właścicieli domów twierdzi, że bierze krótszy prysznic, a trzech na dziesięciu kupiło energooszczędne oświetlenie LED - informuje gazeta.

Źródło

Skomentuj artykuł: