Covid na Wyspach: 250 tysięcy małych firm na krawędzi zamknięcia

Brytyjska Federacja Małych Przedsiębiorstw (FSB) alarmuje, że zbyt wiele firm upada z powodu pęknięć w zakresie wsparcia finansowego oferowanego przez rząd podczas pandemii. Według tej branżowej organizacji w tym roku ma zostać zamkniętych rekordowa liczba 250 000 małych firm. Za tę sytuacje, oprócz Covidu, odpowiada także Brexit.

FSB w swoim opracowaniu stwierdziła, że jej badanie ujawniło „ogromne koszty” związane z zatrudnieniem bez dodatkowego wsparcia ze strony Ministerstwa Skarbu w celu złagodzenia wyzwań stojących przed jej członkami.

Kwartalny Indeks Małych Firm, który zebrał opinie od 1400 firm i stwierdził, że poziom zaufania znajduje się na drugim najniższym poziomie od czasu kryzysu finansowego.

Stwierdzono, że eksporterzy również „odczuwają obciążenie” wynikające z nowych przepisów handlowych UE, a prawie połowa spodziewa się spadku sprzedaży międzynarodowej.

Badanie wykazało, że jedna na pięć firm ograniczyła zatrudnienie w ostatnim kwartale 2020 r., a jedna na siedem spodziewa się redukcji zatrudnienia w bieżącym kwartale do marca.

Oczekiwania dotyczące słabszej rentowności w 2021 r. osiągnęły najwyższy w historii poziom 58%.

Prezes FSB, Mike Cherry, ostrzegł, że marcowy budżet będzie zbyt późno, aby kanclerz Rishi Sunak mógł zwiększyć kluczowe wsparcie finansowe, argumentując, że zbyt wiele firm już przechodzi bardzo trudny okres.
 

„Rozwój działań wspierających biznes nie nadąża za nasilającymi się ograniczeniami. Dyrektorzy firm, nowo samo-zatrudnieni, ci w łańcuchach dostaw i ci, którzy nie mają lokali handlowych, wciąż pozostają na lodzie”

dodał.

„Rozumiemy, że są to niezwykle trudne okoliczności dla firm, dlatego wprowadziliśmy jeden z najbardziej wszechstronnych i hojnych pakietów wsparcia biznesowego na świecie o wartości 280 miliardów funtów”

odpowiedział rzecznik Departamentu Biznesu.

„Obejmuje to nową jednorazową dotację o wartości do 9 000 funtów, ulgę w podatku VAT, różne programy pożyczkowe, urlop na stawki biznesowe, a także program przedłużenia urlopu”

dodał rzecznik.
Źródło

Skomentuj artykuł:

N