CPK: 400 zgłoszeń do Programu Dobrowolnych Nabyć

W ramach Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) wpłynęło 400 zgłoszeń; dotyczy to terenu przyszłego lotniska "Solidarność" Centralnego Portu Komunikacyjnego - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

- Jeżeli chodzi o Program Dobrowolnych Nabyć na ten moment mamy 400 zgłoszeń do programu, on dotyczy terenu samego lotniska. Nie dotyczy, przynajmniej na razie, przyszłych linii kolejowych - powiedział Horała w Programie 1 Polskiego Radia.

Jak dodał, Program Dobrowolnych Nabyć spółki CPK jest formą zachęty mieszkańców terenu inwestycji, by uprzedzając etap wywłaszczeń, mogli do niego przystąpić. W ramach PDN można dobrowolnie sprzedać nieruchomość lub uzyskać działkę zamienną.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej. 

Źródło

Skomentuj artykuł: