Czesi stawiają na innowacje. „Małe reaktory modułowe, to przyszłość energetyki jądrowej”

GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) i CEZ podpisały porozumienie o współpracy dotyczące potencjalnego wykorzystania technologii małych reaktorów modułowych (SMR) w Czechach - podało GE w komunikacie prasowym.

Wiceprezes GEH Jon Ball ocenił, że reaktor BWRX-300 może pomóc Czechom sprostać rosnącemu popytowi na tanią, czystą i wolną od emisji CO2 energię.

"Czeski rząd stawia na innowacje, a małe reaktory modułowe mogą być przyszłością energetyki jądrowej" - powiedział, cytowany w komunikacie, Karel Havlíček, wicepremier i minister przemysłu Czech.

CEZ eksploatuje obecnie w Czechach dwie elektrownie jądrowe: w Dukovanach i Temelinie. Czeski rząd chce w przyszłości zastępować moce węglowe energetyką jądrową i OZE.

W październiku 2019 r. GEH podpisał porozumienie dotyczące współpracy przy rozważeniu możliwości budowy w Polsce BWRX-300 z polskim chemicznym koncernem Synthos.

Małe reaktory modułowe (Small Modular Reactors - SMR) to reaktory wytwarzane seryjnie w zakładach produkcyjnych i dostarczane w całości na miejsce docelowej eksploatacji. Pozwala to wykorzystać efekt ekonomiczny skali produkcji seryjnej oraz uzyskać relatywnie krótki czas budowy.

Źródło

Skomentuj artykuł:

N