Czy złoto straci swój blask? Fed sugeruje podwyżki stóp

Rezerwa Federalna zaskoczyła rynek prognozami, że przyszłe podwyżki stóp procentowych nastąpią nieco wcześniej niż oczekiwano. W odpowiedzi cena złota spadła o 4% w środę i ponownie w czwartek, uzyskując cenę poniżej 1800 USD za uncję po raz pierwszy od początku maja.

Na stronie głównej portalu Filary Biznesu, prezentujemy aktualizowane na bieżąco wskaźniki dotyczące cen złota.

Prawdą jest, że cena złota często rośnie wraz z obawami o inflację. To znany mechanizm na Wall Street. Wydaje się, że inwestorzy sprzedają obecnie złoto ze względu na oczekiwania, że Fed poważniej traktuje zagrożenie inflacją i może działać bardziej agresywnie, aby je stłumić.
Wyższe stopy byłyby niekorzystne dla złota, które straciłoby swój blask w porównaniu z innymi aktywami, w tym obligacjami, które zwykle odnoszą korzyści w środowisku rosnących stóp procentowych.

Perspektywy dalszego wzrostu rentowności powinny ograniczyć potencjał wzrostowy żółtego metalu pomimo rosnącej presji inflacyjnej

uważa Ipek Ozkardeskaya, starsza analityk Swissquote, w czwartkowym raporcie.

Utrzymująca się pozytywna presja na rentowność może spowodować, że cena uncji spadnie znacznie poniżej poziomu 1800 USD

dodała.

Bardziej agresywna koncentracja Fed na inflacji może prowadzić do wyższych rentowności obligacji, a także mocniejszego dolara, co nie jest dobre dla złota.

Naeem Aslam, główny analityk rynku w AvaTrade, stwierdził w czwartkowym raporcie, że wyprzedaż złota jest podobna do „napadu złości”, który miał miejsce w 2013 roku, kiedy to Fed zasugerował, że zacznie zmniejszać tempo zakupów obligacji i innych aktywów.

Aslam uważa, że złoto cieszy się obecnie „mniej atrakcyjnym zainteresowaniem” i że jeśli cena pozostanie poniżej 1800 dolarów za uncję, żółty metal może być narażony na „intensywną wyprzedaż”.

Akcje czołowych wydobywców złota Newmont (NEM), AngloGold Ashanti (AU) i Barrick (GOLD) również spadły w czwartek rano, podobnie jak fundusze giełdowe związane ze złotem, takie jak SPDR Gold Shares (GLD) i VanEck Vectors Gold ETF (GDX).

Warren Buffett również ostatnio zachorował na złoto. Firma Oracle of Omaha's Berkshire Hathaway (BRKB) ujawniła na początku tego roku, że sprzedała cały swój udział w Barrick, po dokonaniu pierwszej inwestycji zeszłego lata.

Źródło

Skomentuj artykuł:

N