Deutsche Telekom szuka partnerów w Austrii i Polsce

Zadłużony niemiecki koncern telekomunikacyjny Deutsche Telekom chce podzielić się z inwestorami w krajach UE kosztami rozbudowy sieci światłowodowej – informuje niemiecki dziennik gospodarczy „Handelsblatt”.

Deutsche Telekom jest właścicielem T-Mobile Polska S.A. Planowane zmiany dotyczą Austrii i Polski. Według gazety „firma przygotowuje w kilku krajach UE partnerstwa z inwestorami, aby podzielić się kosztami rozbudowy sieci światłowodowej”. 

„Między innymi w Austrii w przygotowaniu jest joint venture, do której Telekom i jego partner mają wnieść po 150 milionów euro – informuje „Handelsblatt”, powołując się na nieoficjalne informacje z kół finansowych i zbliżonych do koncernu. Według dziennika na początku przyszłego roku ma rozpocząć się procedura składania ofert.

W Polsce planowane są podobne działania” – dodaje „Handelsblatt”. Gazeta zastrzega, że o ile w Austrii realizacja tych planów jest już zaawansowana, to w przypadku Polski są one dopiero na początkowym etapie.

Według gazety Telekom przeprowadza tym samym „zasadniczą zmianę strategii”. Notowana w indeksie DAX spółka akcyjna, która powstała z przekształcenia niemieckiego koncernu państwowego, na swoim ojczystym rynku od początku sama kontrolowała infrastrukturę.

„Teraz Telekom zarówno w Niemczech, jak i w swych spółkach europejskich coraz bardziej oddala się od tego celu” – pisze „Handelsblatt”

Jak wyjaśnia, powodem zmiany strategii jest przede wszystkim wysokie zadłużenie koncernu, sięgające 130 miliardów euro w zobowiązaniach finansowych netto.

Gazeta zauważa też, że Deutsche Telekom musi zmodernizować swą infrastrukturę, bo w Niemczech i innych krajach europejskich opiera się ona często na starych kablach miedzianych, podczas gdy technologia światłowodowa daje znaczne większe możliwości.
 

„Partnerstwo z zewnętrznymi inwestorami jest sposobem na rozbudowę (sieci światłowodowych) bez ponoszenia wszystkich kosztów samodzielnie”

dodaje dziennik. 

Jak zauważa gazeta, na koniec września br. Deutsche Telekom miał w Europie 7,1 miliona odbiorców internetu szerokopasmowego (w Polsce jedynie 67 tysięcy) oraz aż 46 milionów klientów sieci telefonii komórkowej (w Polsce 11,4 miliona).

„Celem Telekomu jest to, by móc oferować możliwie dużej liczbie klientów telefonii komórkowej również umowy na internet szerokopasmowy” – dodaje „Handelsblatt”.

Źródło

Skomentuj artykuł: