Dla rolników i kierowców: Cenne rządowe decyzje

Dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego i naprawie budżetu państwa rząd wprowadził kolejne, korzystne rozwiązania dla Polaków. Chce, żeby odcinki autostrad A2 Stryków-Konin i A4 Wrocław-Sośnica, które są administrowane przez państwo, były bezpłatne dla kierowców samochodów osobowych i motocykli.

- Wprowadzamy również korzystne rozwiązania dla polskich rolników. Polscy producenci rolni będą mogli ubiegać się o pożyczkę nawet do 400 tys. zł. Dodatkowo zwiększamy limit powierzchni gospodarstw do 300 ha dla rolników, którzy ubiegają się o wsparcie do sprzedanych zbóż - powiedział premier Mateusz Morawiecki Państwowe odcinki autostrady A2 i A4 będą bezpłatne
- Obecnie obowiązują opłaty na wybranych odcinakach autostrad w Polsce. Chcemy zwolnić kierowców z tego obowiązku i znieść opłaty na odcinkach A2 Stryków-Konin oraz A4 Wrocław-Sośnica. To duża ulga – chcemy, żeby obowiązywała już od najbliższych wakacji. To rozwiązanie przełoży się na również bezpieczeństwo, ponieważ kierowcy wybiorą jazdę bezpłatną autostradą zamiast lokalnymi drogami - mówił premier.  - Dzięki zniesieniu opłat za autostrady, przyczyniamy się do zwiększania mobilności. Jest to również szansa dla pracodawców, którzy zwiększą swoje szanse na pozyskanie dobrego pracownika, a pracownikom umożliwi podjęcie jak najlepszej pracy.

Wsparcie dla polskiego rolnika
- Podjęliśmy szybkie działania, by chronić polską wieś przed negatywnymi skutkami agresji Rosji na Ukrainę. W kwietniu przyjęliśmy konkretne rozwiązania dla rolników, które zakładają m.in. dopłaty do zbóż, nawozów i paliwa dla rolników - zaznaczył szef rządu. - Dziś rząd przyjął kolejny projekt ustawy, który ma dodatkowo wspomóc polskich rolników. Nowe przepisy pozytywnie wpłyną na sprawną działalność mikro oraz małych i średnich przedsiębiorców. Chcemy zwiększyć kwoty kredytu płynnościowego dla większych gospodarstw rolnych. W zależności od wysokości kredytu wydłużymy okres jego spłaty.

Preferencyjne kredyty płynnościowe dla rolników będą dostępne w wysokości:

- 100 000 zł – kredyty na 36 miesięcy dla producentów rolnych, którzy prowadzą gospodarstwo rolne do 50 ha użytków rolnych,
- 200 000 zł – kredyty na 48 miesięcy dla rolników z gospodarstwem od 50 do 100 ha,
- 400 000 zł – kredyt na 60 miesięcy dla właścicieli gospodarstw rolnych powyżej 100 ha.
- Wprowadzamy również pomoc dla producentów zbóż i nasion oleistych. Przedłużyliśmy termin składania wniosków o pomoc do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - dodał premier. Nabór będzie trwał od 1 czerwca do 15 lipca 2023 r. Inne rozwiązania to:

- wsparcie do sprzedanych zbóż, we wszystkich formach, będzie udzielane dla wszystkich producentów rolnych do pierwszych 300 ha. Pomoc dotyczy sprzedaży do 30 czerwca 2023 r.;
_ dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych również będzie udzielane do pierwszych 300 ha,
- wydłużenie okres sprzedaży zbóż zgodnie ze stawkami, które wprowadziliśmy rozporządzeniem z 21 kwietnia.
– Dla rolnictwa zaproponowaliśmy rozwiązania parę tygodni temu, które konsekwentnie realizujemy. Czasami nawet wbrew Unii Europejskiej, choć teraz ostatnio uzgodniliśmy właśnie cały pakiet rozwiązań z Unią Europejską – podsumował szef polskiego rządu.

Skomentuj artykuł: