Do 9 września można wziąć udział w ankiecie nt. przyszłości wsi w UE

Do 9 września br. aktywna będzie ankieta dot. przyszłości obszarów wiejskich w Unii Europejskiej - poinformował w środę resort rolnictwa. Ankieta to pierwszy etap konsultacji, które zakończy przyjęcie odpowiedniego dokumentu w tej sprawie przez KE.

"Obszary wiejskie zajmują większość terytorium naszego kraju i zamieszkuje je ponad 40 procent naszego społeczeństwa. Warto, aby jak najwięcej głosów z Polski zostało przekazanych do Brukseli, bo przyjęte rozwiązania będą dotyczyły także nas"

podkreślił cytowany przez resort minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Ministerstwo zachęca do analizy dokumentu i włączenia się w konsultacje m.in. przez wypełnienie ankiety. Znajduje się ona na stronie (https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12525-Long-term-vision-for-rural-areas).

Ankieta będzie dostępna do 9 września br. Strona uruchomiająca proces wypełniania ankiety jest w języku polskim. W polu ankiety można umieścić maks. 4 tys. znaków oraz opcjonalnie dodatkowo do wyrażonej opinii można dołączyć plik maks. 5 MB (mogą to być wyniki badań, czy inne dowody potwierdzające tezy opinii). Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie KE, konsultacje publiczne mają rozpocząć się w trzecim kwartale br., a Komisja ma przyjąć odpowiedni dokument w drugim kwartale 2021 roku.

Ministerstwo wyjaśniło, że komunikat dotyczący długoterminowej wizji obszarów wiejskich obejmie m.in. aspekty związane z wdrożeniem Europejskiego Zielonego Ładu.

"Efekty proponowanych przez KE rozwiązań będą też mieć wpływ na polskie rolnictwo oraz sektor żywnościowy i obszary wiejskie. Aktywny udział i przekazanie swojej opinii będzie wskazaniem dla KE, jakie rozwiązania są oczekiwane z punktu widzenia polskich czy europejskich potrzeb"

zaznaczyło ministerstwo.
Źródło

Skomentuj artykuł: