Do jesiennych prac polowych zabezpieczona odpowiednia ilość nawozów

Rozmowy na temat sytuacji na rynku zbóż i nawozów zdominowały dwa spotkania wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z rolnikami w Leżajsku i w Łańcucie.

Szef resortu rolnictwa ponownie zapewnił, że do jesiennych prac polowych zabezpieczona jest odpowiednia ilość nawozów. W magazynach znajduje się ich około 100 tys. t.
Przypomniał, że Polska jako jedyny kraj w Unii Europejskiej zastosowała w trudnym momencie gwałtownego wzrostu cen nawozów system dopłat. Do 25 sierpnia 325 tys. rolników otrzymało ponad 2 mld zł z tytułu pomocy do zakupu nawozów mineralnych. Całkowita pula środków wynosi 3,9 mld złotych, a rolnicy złożyli 427 tysięcy wniosków, które oszacowano na około 3,5 mld złotych. Oznacza to, że nie będzie redukcji stawek. Dzięki zastosowanemu systemowi dopłat rolnicy nie zrezygnowali ze stosowania nawozów, a to oznacza lepsze plony.

Wicepremier Kowalczyk podkreślił, że wspólnie z wicepremierem Jackiem Sasinem przygotowuje pakiet rozwiązań zmierzających do wznowienia produkcji nawozów, zgodnie z decyzją podjętą na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów. 

Odpowiadając zgromadzonym rolnikom na pytania dotyczące ukraińskiego zboża wicepremier Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę na dane liczbowe dotyczące eksportu zboża z Polski. Wskazują one jednoznacznie, że blisko 2,5-krotnie więcej zboża jest eksportowane, niż przekracza ukraińsko-polską granicę.

Jednocześnie szef resortu rolnictwa poinformował rolników, że do tej pory nie otrzymaliśmy, mimo wcześniejszych obietnic, żadnej pomocy ze strony Unii Europejskiej w tym zakresie. Polska nie dostała wsparcia np. w zakresie kontenerów zbożowych, czy urządzeń przeładunkowych. 

Wicepremier podkreślił, że pomimo rozpowszechnianych do niedawna „fake newsów” o braku możliwości skupu zboża, rolnicy zachowali się rozsądnie i nie sprzedawali zboża po zaniżonych cenach.

- To nie była prawda, ale rozpowszechnianie takich informacji było bardzo niebezpieczne. Na szczęście udało się nad tym zapanować. Skup rozpoczęła Krajowa Grupa Spożywcza. Zaproponowaliśmy także formy skupu z przechowaniem u rolnika i to działa – przypomniał szef resortu rolnictwa. Podkreślił jednocześnie, że na ten zaliczkowy system skupu zbóż rząd przeznaczył 430 mln zł.

Wicepremier Henryk Kowalczyk przedstawił również sytuację dotyczącą Krajowego Planu Odbudowy. 

Przypomniał, że 1 czerwca br. zapadła decyzja kolegium komisarzy UE w sprawie wniosku dotyczącego decyzji wykonawczej Rady w sprawie zatwierdzenia oceny planu odbudowy i zwiększania odporności Polski. Decyzja ta została zaakceptowana przez Radę UE 17 czerwca 2022 r. co dało zielone światło dla realizacji reform i inwestycji KPO.

Porozumienie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz umowa z Polskim Funduszem Rozwoju SA umożliwiają rozpoczęcie prefinansowania inwestycji z części bezzwrotnej, za które odpowiedzialny jest Minister Rolnictwa. Dotyczy to m.in. takich działań jak wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego, wymiana pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska i wymiana słupów impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu.

Jak podkreślił szef resortu rolnictwa pierwsze nabory wniosków w ramach programów KPO ruszą w czwartym kwartale tego roku.

Skomentuj artykuł: