Spółki Skarbu Państwa, PGE Paliwa i Węglokoks, sprowadzą do Polski do końca roku 11,2 mln ton węgla - zapowiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że 25 proc. tego węgla będzie dostępne dla gospodarstw domowych.
W niedzielę w TVP wicepremier Jacek Sasin był pytany o dostępność węgla na rynku. "Robimy wszystko, żeby ta dostępność była" - zapewnił w imieniu rządu.
Wskazał, że po wprowadzeniu embarga na węgiel rosyjski ceny tego surowca gwałtownie wzrosły w całej Europie. Zapewnił jednocześnie, że rząd "ściąga" węgiel ze wszystkich możliwych kierunków.
"Do końca tego roku spółki Skarbu Państwa, PGE Paliwa i Węglokoks, sprowadzą ponad 11,2 mln ton węgla" - poinformował Sasin. Wyjaśnił, że jest to węgiel zmieszany, energetyczny, a około 25 proc. z tego węgla będzie dostępne dla gospodarstw domowych.
Przypomniał też, że limitowana jest sprzedaż węgla z polskich kopalń - to 2 tony dla gospodarstwa domowego "w pierwszym rzucie".
Ponadto poinformował, że od wtorku rusza "bezpośrednia sprzedaż węgla importowanego do Polski, który importują spółki Skarbu Państwa". "Możemy dostarczać do spółek komunalnych i różnych instytucji, które podlegają samorządom, węgiel po znacznie niższej cenie, niż ten oferowany na składach węglowych" - wskazał. Poprosił samorządowców o współpracę o i to, by włączyli się do akcji.
"Ten węgiel możemy dostarczyć do samorządów w cenie nie większej niż 2,5 tys. zł z VAT-em" - mówił wicepremier, zaznaczając, że jest to około tysiąc złotych niżej, niż cena węgla na składach. Podkreślił, że jeśli samorządy chciałyby uczestniczyć w tej akcji, to PGE Paliwa i Węglokoks będą w stanie ten węgiel dostarczyć.
"W tej chwili są rozsyłane konkretne oferty do wszystkich polskich samorządów. Od jutra będzie uruchomiona infolinia" - powiedział. Dodał, że konkretne informacje w tej sprawie można będzie również znaleźć na stronach PGE i Węglokoksu.